Elina Svitolina şi Johanna Konta, principalele două favorite ale turneului de la Monterrey (Mexic), și-au asigurat prezența în faza sferturilor, după ce le-au învins în optimi pe Olga Govortsova, respectiv Tatjana Maria.

Elina Svitolina (7 WTA) a trecut în două seturi de Olga Govortsova (Belarus, 142 WTA), scor 6-3, 6-4, după o oră și 19 minute de joc. Ucraineanca va juca în rundă următoare cu Leylah Annie Fernandez (126 WTA). Canadianca în vârstă de 17 ani a învins-o, miercuri, pe americanca Sloane Stephens (37 WTA, favorită 5), scor 6-7(4), 6-3, 6-3.

Cap de serie numărul doi, Johanna Konta (16 WTA) a avut un meci dificil cu germana Tatjana Maria (91 WTA), impunându-se cu 7-6(4), 6-3, după o oră și 50 de minute de joc. Britanică a avut nu mai puțin de 12 mingi de break pe durata meciului, dar a fructificat doar una singură, în setul al doilea, la scorul de 3-2 în favoarea sa (a fost singurul break al meciului).

În sferturi, Konta o va avea adversară pe rusoaicaAnastasia Potapova (89 WTA, 18 ani), care a trecut în optimi de slovena Tamara Zidansek, cu 6-1, 6-7(3), 6-1.

Anastasia Potapova - Johanna Konta (2)

Turneul de la Monterrey se dispută pe hard în perioada 2-8 martie și face parte din categoria International. Competiția are premii totale în valoare de $251,750 de dolari. Spaniola Garbine Muguruza este câștigătoarea ultimelor două ediții ale turneului mexican (2018 și 2019), dar ea nu este prezentă în acest an.