Irina Bara (168 WTA) a muncit din greu pentru calificarea în optimile turneului de la Lyon. Venită din calificări, românca a trecut de Timea Babos (Ungaria, locul 99 WTA), scor 6-3, 6-7(2), 6-4, după un meci de două ore și 43 de minute.

Irina Bara a obținut nu mai putin de 11 mingi de break în meciul cu Babos, reușind să fructifice patru dintre ele. În primul set, românca s-a impus de două ori pe serviciul jucătoarei din Ungaria (la 2-2 și 5-3).

Bara a avut șansa de a încheia meciul în două seturi, dar Babos a făcut break la ultima strigare, când era condusă cu 5-3. S-a ajuns apoi la tie-break, unul dominat categoric de Timea, scor 7-2.

În setul decisiv, Timea Babos a acuzat o accidentare la spate și a primit îngrijiri medicale. Bara a profitat de singurul break al manșei, reușit la scorul de 1-1, și și-a adjudecat victoria după două ore și 43 de minute.

În meciul următor, Bara o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Daria Kasatkina (Rusia, 73 WTA), cap de serie numărul 7, și Pauline Parmentier (Franța, 147 WTA).

Pentru calificarea în optimi la Lyon, Bara va primi un premiu de 2.903 euro şi 48 de puncte WTA.

"Am știut că va fi un meci foarte greu, pentru că ea este o jucătoare foarte bună. Chiar dacă am condus set și 5-3, a trebuit să rămân concentrată și să îmi fac treaba. Cu singuranță meciurile din calificări m-au ajutat să intru în ritm. Totuși, mă simt puțin obosită, pentru că nu este ușor să joci trei zile la rând, însă sper că mă voi reface până la următorul meci", a spus Bara, după victoria cu Timea Babos.

Statistica meciului Babos vs Bara:

Ași: 6-0

Duble greșeli: 4-4

Puncte câștigate cu primul serviciu: 70% (50/71) - 66% (43/65)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 50% (22/44) - 58% (22/38)

Puncte de break salvate: 64% (7/11) - 67% (2/3)

Puncte de break câștigate: 33% (1/3) - 36% (4/11)

Total puncte câștigate: 50% (110/218) - 50% (108/218)

Durata partidei: 2h 43min.

Tot luni, Jaqueline Cristian s-a calificat în optimi la Lyon după o victorie clară cu Priscilla Hon (129 WTA). La competiția din Franța a fost acceptată direct pe tabloul principal Ana Bogdan (88 WTA). Ea va debuta contra Terezei Martincova (Cehia, locul 157 WTA).

Aflat la prima ediție, turneul de la Lyon face parte din categoria International și se dispută pe hard, în perioada 2-8 martie. Competiția este dotată cu premii totale în valoare de $251,750.