Perechea Horia Tecău / Jean Julien Rojer (România / Olanda) a părăsit proba de dublu din cadrul turneului de la Dubai încă din prima rundă.

Horia Tecau si Jean Julien RojerFoto: Peter Staples / ATP Tour

Tecău și Rojer au fost eliminați de echipa germană Kevin Krawietz / Andreas Mies, cap de serie numărul 3, scor 6-4, 6-7(7), 10-8. Cuplul româno-olandez a condus cu 3-0, 4-2 și 6-5 în super tie-break, dar adversarii s-au impus la prima minge de meci.

Krawietz și Mies vor juca în sferturi cu perechea Jurgen Melzer / Edouard Roger-Vasselin (Austria / Franța).

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au doar trei victorii și patru înfrângeri în acest sezon. Ei au fost eliminați în turul doi la Australian Open și în faza sferturilor la turneele de la Montpellier și Rotterdam.

Tecău și Rojer au câștigat de două ori la rând turneul de la Dubai, în 2017 și 2018. Anul trecut, în proba de dublu s-a impus echipa Rajeev Ram / Joe Salisbury (SUA / Marea Britanie).