Nu se poate abține - Tatăl lui Novak Djokovic și încă un atac la adresa omeniei lui Roger Federer

de Red. Sport     HotNews.ro
Marţi, 25 februarie 2020, 9:47 Sport | Tenis


Srdjan Djokovic
Foto: Facebook
​În 2013, tatăl lui Novak Djokovic ieșea pentru prima dată la iveală cu atacuri la adresa rivalilor fiului său. Federer și Nadal erau luați în colimator, iar de atunci atacurile s-au tot repetat, cu mențiunea că elvețianul a fost <preferatul> lui Srdjan. Într-un interviu pentru Novosti, capul familiei Djokovic nu s-a putut abține și a făcut din nou referire la caracterul "îndoielnic" al lui Roger.

Federer, gelos pe Djokovic pentru că este mai bun decât el

"Federer a început să fie gelos pe Novak din momentul în care a început să câștige, sa joace la un alt nivel. Iar asta doar pentru că era conștient de faptul că fiul meu este mai bun decât el și că va ajunge deasupra lui.

Federer este un jucător de tenis de excepție, dar nu aș putea spune același lucru despre latura lui umană" - Srdjan Djokovic.

La puțin timp după încheierea finalei de la Australian Open (una în care Nole a cucerit al optulea titlu la Melbourne și a ajuns la 17 Grand Slam-uri în carieră), Srdjan s-a luat și de publicul australian.

Acesta a spus că spectatorii nu au dat dovadă de fair-play în marea finală, susținându-l pe "acel băiat austriac" (n.r. Dominic Thiem) în detrimentul campionului en-titre.

Srdjan a mai precizat că fiul său nu s-a plâns niciodată de faptul că publicul i-a fost de multe ori potrivnic de-a lungul carierei, iar aici s-a luat de Rafael Nadal. Tatăl lui Novak l-a arătat cu degetul pe iberic după ce acesta a comentat către arbitrul de scaun la ATP Cup la adresa gălăgioșilor fani sârbi (Serbia a trecut în finală de Spania, scor 2-1, iar Nole l-a învins la simplu pe Rafa).

Reacția lui Novak la adresa fanilor care nu-l suportă

Făcând referire la faptul că de multe ori publicul îl susține pe adversarul său, Novak a avut o poziție foarte echilibrată.

"Chiar dacă acest lucru ar fi adevărat, de ce să vreau să torn benzină în foc? Nu vreau să provoc emoții negative, ură și furie. Nu am niciun fel de resentiment pentru cei care nu mă susțin. Acestea fiind spuse, nu sunt mândru de reacțiile mele ocazionale de pe teren, dar pasiunea este uneori mai puternică decât stăpânirea de sine" - Novak Djokovic.

Novak Djokovic domină meciurile directe cu marii săi rivali, sârbul aflându-se atât în fața lui Nadal, cât și a lui Federer.

Djokovic vs Nadal 29-26
Djokovic - Federer 27-23.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13741 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    trist (Marţi, 25 februarie 2020, 9:51)

    liviu_ [utilizator]

    poate ar trebui sa taca .
    e in momentul actual al 3lea jucator al tuturor timpurilor si poate deveni primul. cred ca aceste atacuri pur si simplu nu-si au rostul!
    • -12 (16 voturi)    
      sunt si adevaruri spuse nu doar atacuri (Marţi, 25 februarie 2020, 10:04)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Pe langa atacuri sunt si adevaruri spuse de tatal lui Novak adica in confruntarile directe sarbul deja ii conduce pe cei 2 rivali in conditiile in care el este mai tanar si mult mai in forma in acest moment decat ambii.
    • +3 (9 voturi)    
      loool.... te asteptai la altceva de la un sarb (Marţi, 25 februarie 2020, 10:23)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      loool.... te asteptai la altceva de la un sarb needucat ?

      munca lui fiso => parca e a lui !

      dar impresia asta de superioritate a mai fost intalnita si la alta tara in Europa... opa si tara respectiva este responsabila de genocid.
  • +15 (17 voturi)    
    ???? (Marţi, 25 februarie 2020, 10:28)

    luci.a [utilizator]

    D-le Srdjan Djokovic, nu trebuie sa va mai minunati ca Novak e prost primit pe marile arene de tenis. Pe Federer sau familia lui, in atatia ani de cariera, nu i-am auzit niciodata vorbind in asemenea mod de un coleg de breasla. Pacat de talentatul Novak!
  • +2 (12 voturi)    
    asa tata, asa fiu (Marţi, 25 februarie 2020, 10:35)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    asa e cand esti frustrat si incerci cu disperare sa te faci placut cu orice pret, oameni incep sa observe si sa te dispretuiasca. Djokovic e disperat dupa atentie si se observa din comportamentul lui de "joker" - orice numai sa atraga simpatia publicului - nu merge sa faci asta fortat, publicul te simte si se intoarce impotriva ta. O fi bun la tenis, dar la caracter ii lipsesc multe si frustrarea isi spune cuvantul. Daca isi vedea de treaba probabil avea mult mai multi fani.
  • +10 (10 voturi)    
    lipsa de fairplay (Marţi, 25 februarie 2020, 11:25)

    larnaka [utilizator]

    ii face un deserviciu fiului sau.
  • +5 (7 voturi)    
    De ce nu intervine Novak? (Marţi, 25 februarie 2020, 12:56)

    lasa [utilizator]

    Eu sunt fan inrait al lui Djokovic fiul, dar nu pot sa fiu de acord cu insinuarile facute la adresa lui Federer., care este de departe cel mai longeviv, complex campion de tenis.
    Dle Srdan, recidivati si ii faceti rau chiar fiului.
    mi-as dori sa il tempereze chiar Novak, dar mi-am adus aminte ce a povestit Nole despre tatal sau care la inceputurile carieriei lui a fost furibund impotriva, abia cand a castigat primul GS a trecut de partea fanilor. Sarb vindicativ, ne-a aratat si unde se ascundeau in timpul bombardamentelor Ue vs Serbia.
    Prea multa ura si ranchiuna, sportul nu are legatura cu politica sau razboaiele.
  • +2 (2 voturi)    
    Va fi și mai rău pt Nole (Marţi, 25 februarie 2020, 19:40)

    nick24 [utilizator]

    Nu poți cerși aplauze de la niciun public, TREBUIE SĂ LE CÂȘTIGI!
    Cum ?
    Să-l întrebe pe .... Federer! O față senină, cu un tenis din care se simte că joacă din plăcere, parcă n-ar juca pe bani, cu părinți și cei din familie MODEȘTI și discreți.
    E chestie de civilizație și bun simț!

    Poate chiar nu ne interesează ce declară tatăl lui Kirgyos, de exemplu...