​Karolina Pliskova nu a stat prea mult pe teren, favorita numărul doi obținând calificarea în sferturile turneului Premier de la Dubai după un meci de o oră și 7 minute.

Pliskova a cedat doar trei game-uri în meciul cu Kristina Mladenovic (38 WTA), scor 6-1, 6-2.

Pentru un loc în semifinale, Karolina se va duela cu învingătoarea partidei dintre Elena Rybakina (19 WTA) și Katerina Siniakova (58 WTA).

S-au disputat miercuri în optimi:

Karolina Pliskova (2) - Kristina Mladenovic 6-1, 6-2

Jennifer Brady - Marketa Vondrousova 4-6, 6-4, 6-1

Garbine Muguruza (9) - Veronika Kudermetova 7-5, 4-6, 6-4

Petra Martic (8) - Barbora Strycova 6-3, 6-3

Aici poți vedea ultimul punct al partidei dintre Pliskova și Mladenovic:

Turneul de la Dubai se joacă în perioada 17-22 februarie, iar Simona Halep este cap de serie numărul 1. Competiția face parte din categoria Premier și este dotată cu premii de $2,643,670.

În 2019, turneul din Emiratele Arabe Unite a fost câștigat de Belinda Bencic. Simona Halep s-a impus la ediția din 2015.