Organizatorii turneului de la Dubai au anunțat programul zilei de miercuri, una în care Simona Halep va debuta la competiția de categorie Premier. Halep vs Ons Jabeur va fi al patrulea meci de pe arena centrală (nu va începe înainte de ora 17:00, ora României).

Ziua de tenis de pe arena centrală va debuta la ora 14:00 locală, adica 12:00 în România, primul meci fiind cel dintre Kristina Mladenovic și Karolina Pliskova.

Va urma confruntarea dintre Veronika Kudermetova și Garbine Muguruza, iar apoi duelul dintre Katerina Siniakova și învingătoarea meciului dintre Elena Rybakina și Sofia Kenin.

Penultimul meci al zilei de pe central (și primul din sesiunea de seară) va fi cel dintre Simona Halep și Ons Jabeur (nu va începe înainte de ora 17:00). Duelul va putea fi urmărit LiveText pe HotNews.ro și în direct pe Digisport 2.

Un singur set jucat împotriva lui Jabeur

În singura confruntare directă cu Ons Jabeur, în primul tur al turneului de la Beijing, ediția din 2018, Halep a abandonat după primul set, unul câștigat de sportiva din Tunisia cu 6-1.

Ce a reușit Jabeur în acest an

Ons Jabeur a pierdut în primul tur la Shenzhen (0-6, 3-6 cu Qiang Wang), a fost eliminată în optimi la Hobart (6-3, 3-6, 6-7 cu Garbine Muguruza) și a ajuns până în sferturi la Australian Open (4-6, 4-6 cu Sofia Kenin, cea care avea să câștige trofeul).

Ziua de marți nu a fost una bună pentru favorite, Elina Svitolina (cap de serie numărul trei) și Belinda Bencic (cap de serie numărul patru și campioana en-titre) părăsind turneul în runda inaugurală.

Turneul de la Dubai se joacă în perioada 17-22 februarie, iar Simona Halep este cap de serie numărul 1. Competiția face parte din categoria Premier și este dotată cu premii de $2,643,670.

În 2019, turneul din Emiratele Arabe Unite a fost câștigat de Belinda Bencic. Simona Halep s-a impus la ediția din 2015.