Ilie Năstase și sfatul pentru Simona Halep: Să nu mai apară numele României în dreptul ei

de Red. Sport     HotNews.ro
Joi, 13 februarie 2020, 15:13 Sport | Tenis


Simona Halep
Foto: Captura YouTube - Australian Open
Mai mulți foști și actuali sportivi au participat la Palatul Parlamentului la o conferința de presă în care au cerut mai mulți bani pentru sportul românesc. Ilie Năstase a avut un punct de vedere propriu, acesta cerându-i mai în glumă mai în serios Simonei Halep "să șteargă numele României din dreptul ei".

Ce a spus Ilie Năstase

"A venit noul ministru și Federația de Tenis nu a fost invitată la întâlnirea cu toate ministerele. I-am spus lui Halep... 'Să nu mai apară România în dreptul numelui tău! Pune mâna și șterge! Să apară Federația Română de Tenis'. Dacă oamenii nu vor să te invite, înseamnă ca omul (n.r. - ministrul Ionuț Stroe) a luat-o razna complet.

Când a luat job-ul în primire a învitat toate federațiile, cu excepția Federației Române de Tenis, că sunt probleme cu statutul și cu ministerul. Nu e normal. Ei pedepsesc niște copii. Dacă Federația nu are un buget, nu poate să-i trimită să joace. Copiii ăștia sunt pedepsiți de ei. De ce, au facut ceva?" - Ilie Năstase, pentru de Gsp.ro.

Următorul turneu la care Simona Halep va participa va fi cel de la Dubai (17-22 februarie), de categorie Premier. Se va juca pe hard outdoor, competiția va avea premii totale în valoare de $2.643.670, iar la start pe tabloul principal vor fi 32 de sportive.

La ediția din 2019, Simona a ajuns până în faza sferturilor, acolo unde a fost învinsă de Belinda Bencic (4-6, 6-4, 6-2). Halep a câștigat competiția în 2015.

S-ar putea să te intereseze și:

Simona Halep și cerințele pentru politicienii români - Ce vrea campioana de la Wimbledon




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7218 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Poate sa se si mute. (Joi, 13 februarie 2020, 15:20)

    Lok [utilizator]

    Suntem o tara mica, pensii mari, buget limitat. Tenisul e un sport scump. Ghinion!!!
  • +34 (38 voturi)    
    Nastase (Joi, 13 februarie 2020, 15:21)

    ggiiggii [utilizator]

    Un golan si o rusine la adresa romaniei...
    L-ati mai facut si General si traieste din pensia primita de la Statul Roman.
    Incalca legea si ROMANIA, primeste pensie de la ROMANIA, traieste...si traieste bine in ROMANIA.
    Mars in mm in Africa daca nu esti multumit de tara asta.
    • +11 (11 voturi)    
      năstase (Joi, 13 februarie 2020, 16:45)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      câr a jucat tenis a fost de admirat, dar a îmbătrânit URÂT!
      Scandaluri, alegeri de partide ciudate pt un nonconformist!
      Are pensie de general, pensie de sportiv și de parlamentar!
      Le poate cumula pe toate?
      e INCĂ LEGAL?
      • -3 (5 voturi)    
        A aratat (Joi, 13 februarie 2020, 18:18)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        La un moment dat taloanele de pensie... ia undeva pe la 1500 de lei.. deci nu el ne saraceste..
        • 0 (0 voturi)    
          Le-o fi arătat pe alea din 1989 (Joi, 13 februarie 2020, 23:54)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

          Acum are 15000-20000 de general, 4000 lei de merite sportive și vreo 3000 de parlamentar!

          Le cumulează sau nu pe toate?
  • -21 (21 voturi)    
    dar de criminalul care a fost in maratonul arctic (Joi, 13 februarie 2020, 15:26)

    numaiamnume [utilizator]

    de ce nu a zis nimic? Ne lasam reprezentati de tot felul de lichele si ne legam de Simona.
    • -1 (19 voturi)    
      Îl prefer pe ăla machidoancei. (Joi, 13 februarie 2020, 15:32)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Sau ție.
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Joi, 13 februarie 2020, 15:42)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      nu s-a legat de ea, s-a legat de ministru. Exagereaza, ca de obicei.
    • +9 (9 voturi)    
      ala is vede de treaba lui (Joi, 13 februarie 2020, 16:05)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Nu l-ai vazut pe ala la TV, ca se plange de ceva, ca se milogeste de ceva???
      Ala isi vede de treaba lui, pasiunea omului...ca mai vine la o emisiune sa castige un ban...bravo lui.
      Ala nu umbla beat pe trotineta, nu o arde cu toate curvele nu face de rusine tara.
  • +13 (17 voturi)    
    Exista un motiv! (Joi, 13 februarie 2020, 15:31)

    independentu [utilizator]

    FRT nu a fost invitata la consultarile cu MTS, fiindca FRT nu e finantata de MTS, deocamdata, existand un proces prin care se contesta Adunarea generala la care Tiriac a fost ales presedinte. In astfel de situatii federatiile nu pot fi finantate de catre MTS, confirm legii.
  • +10 (10 voturi)    
    Maimutzoiul ista sa le treaca pe cele 2.000 de.... (Joi, 13 februarie 2020, 16:45)

    Plagarus [utilizator]

    .......muieri cu care se lauda,la naturalizari din oficiu.
  • +12 (12 voturi)    
    Ilie Năstase se vrea dobitoc. (Joi, 13 februarie 2020, 16:45)

    asavreau [utilizator]

    Dacă un parlament format în majoritate din infractori,prieteni,chiar colegi de partid de-ai lui Ilie Năstase a făcut ceva care a supărat pe tenismeni,acesta ca prostu se supără pe țară.Halal general.O rușine.Poate se găsește cineva să propună să-i retragă gradul .Ilie Năstase este soldat simplu,neinstruit și prost.
  • +8 (10 voturi)    
    acum pe bune (Joi, 13 februarie 2020, 16:51)

    ..13 [utilizator]

    Ce le-a trebuit fetelor alora sa vina acolo si sa faca show???

    nu era mai bine sa isi vada de treaba loc, sa nu isi asocieze numele si teparii de la pesede.

    Astai de la pesede care ne-au adus in sapa de lemn - deficit bugetar deapsit astfel incat de acum sta Comisia Europeana sa ne monitorizeze pas cu pas - asta stiu fetele astea???

    ce sunt ifosele astea in public???
    Vedetele destepte stiu unde sa se bage si unde nu...

    Ilie niciodata nu a stiut unde sa se opreasca.
  • -4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 februarie 2020, 16:59)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    Sa apara.... (Vineri, 14 februarie 2020, 10:05)

    ggiiggii [utilizator]

    Sa apara in dreptul ei MACHEDONIA....si asa astia nu se condidera Romani...
    Se se duca frate cu toti ciobanii si oile lor, cu toti verisori si verisoarele luate de neveste ca sa nu piarda averea, cu toata branza si casul si cu toti tantarii in MACHEDONIA sa traieasca acolo din pastorit.