​Denis Shapovalov (16 ATP), cap de serie numărul opt, a părăsit turneul ATP de la Rotterdam în primul tur. Canadianul a fost învins în două seturi de bulgarul Grigor Dimitrov (22 ATP), scor 6-3, 7-6(3).

Dimitrov s-a impus într-o oră și 31 de minute, după ce a salvat şi o minge de set la 5-4 pentru Shapovalov în actul secund.

Pentru Dimitrov a fost a doua victorie din tot atâtea întâlniri cu Shapovalov. Precedenta confruntare avusese loc în 2016, în runda a doua a turneului de la Toronto, scor 6-4, 6-3.

În optimi, Grigor Dimitrov îl va înfrunta pe câştigătorul partidei dintre canadianul Felix Auger-Aliassime şi germanul Jan-Lennard Struff.

Roberto Bautista Agut (12 ATP) a fost nevoit să muncească serios pentru calificarea în optimi la Rotterdam, după ce a fost condus cu 1-0 la seturi de Marton Fucsovics (Ungaria, 66 ATP). Spaniolul s-a impus cu 4-6, 7-6(1), 6-1, urmând să îl întâlnească în faza următoare pe compatriotul său Pablo Carreno Busta (30 ATP), care a trecut tot în trei seturi, 7-5, 6-7 (3), 6-4, de francezul Adrian Mannarino (44 ATP).