Sarbul Novak Djokovici a pierdut in optimile turneului de tenis de la Marsilia, dupa un meci in trei seturi cu francezul Gilles Simon (cistigatorul editiei trecute a openului).

Djokovici a venit la Marsilia incomplet refacut dupa gripa care l-a afectat saptamina trecuta la Moscova: atunci, Novak nu a evolaut in prima zi de simplu; a aparut la dublu, ajutind Sebia sa reduca din handicap, insa in ultima zi, Djokovici a abandonat partida cu Davidenko. Era momentul in care conducea cu 2-1 la seturi, ar fi putut sa egaleze scorul la general, insa pur si simplu nu s-a mai putut tine pe picioare, conform propriilor marturisiri.

Joi seara, la Marislia, Djokovici a salvat in prima instanta meciul: dupa ce pierduse primul set cu 6-2, s-a impus in a doua mansa la tie-break (dupa ce scapase de amenintarea unei mingi de meci!). In setul decisiv, Novak a pierdut cu 6-3.

Anterior, de la marsilia fusese eliminat si finalistul de la melborune, Jo Tsonga.