Garbine Muguruza, adversara Simonei Halep în semifinalele Australian Open

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 29 ianuarie 2020, 6:41 Sport | Tenis

Garbine Muguruza
Spaniola Garbine Muguruza, locul 32 WTA, a învins-o, miercuri, cu scorul de 7-5, 6-3, pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 30 WTA şi cap de serie numărul 30, în sferturile de finală ale Australian Open, potrivit News.ro.

Muguruza s-a impus după un meci care a durat o oră şi 33 de minute, urmând a evolua, joi, în semifinale, cu Simona Halep.

Jucătoarea spaniolă născută în Venezuela, în vârstă de 26 de ani, câştigătoare la Roland Garros, în 2016, şi la Wimbledon, în 2017, este pentru prima dată în semifinale la Melbourne.

Până în prezent, Halep şi Muguruza s-au întâlnit de cinci ori, iar spaniola conduce cu 3-2, toate victoriile acesteia fiind pe hard, în timp ce succesele româncei, pe zgură.