Pentru un loc în semifinalele de la Australian Open, Simona Halep (3 WTA) se va duela cu Anett Kontaveit (31 WTA). Jucatoarea din Estonia a trecut în optimi de poloneza Iga Swiatek (56 WTA).

Kontaveit s-a impus greu, după un meci care a durat două ore și 42 de minute, scor 6-7(4), 7-5, 7-5.

Kontaveit a trăit periculos meciul cu Swiatek. În decisiv, estona a condus cu 5-1, dar a fost aproape să piardă victoria, după ce poloneză a revenit spectaculos și a egalat la 5. Kontaveit a reușit să închidă partida la timp, reușind break-ul în ultimul game.

Calificarea în sferturi la Australian Open este cea mai bună performanță pentru Anett Kontaveit la un turneu de Grand Slam. Până în această fază, ea a învins jucătoare precum Astra Sharma (Australia, 111 WTA), scor 6-0, 6-2, Sară Sorribes Tormo (Spania, 91 WTA), scor 6-2, 4-6, 6-1, Belinda Bencic (Elveția, 7 WTA), scor 6-0, 6-1, și Iga Swiatek (Polonia, 56 WTA), scor 5-7(4), 7-5, 7-5.

În vârstă de 24 de ani, Kontaveit are în palmares un singur titlu WTA, cucerit în 2017, la 's-Hertogenbosch. Ea amai disputat alte patru finale de-a lungul timpului: 2019 - Stuttgart; 2018 - Wuhan; 2017 - Bien/Bienne, Gstaad.

Cea mai bună clasare în ierarhia WTA pentru Anett Kontaveit a fost locul 14, la 1 aprilie 2019.

Halep și Kontaveit se vor afla față în față pentru a treia oară. Ambele confruntări anterioare au fost disputate în 2017 și de fiecare dată s-a impus Halep, în turul al doilea la Miami, scor 6-3, 6-0, și în sferturi la Roma, scor 6-2, 6-4.

Kontaveit, prima jucătoare din Estonia care ajunge în sferturi la AO:

Ce a spus Kontaveit la finalul meciului cu Swiatek:

S-ar putea să te intereseze și:

VIDEO Simona Halep, în sferturi la Australian Open (6-4, 6-4 cu Elise Mertens)

Simona Halep despre decesul lui Kobe Bryant: "M-a afectat mult vestea. Este o mare pierdere pentru sport"

Simona Halep, după victoria cu Elise Mertens: "Cred că am făcut cel mai bun meci de când sunt aici"