​​Ashleigh Barty, principala favorită a turneului de la Melbourne, a avut parte de o adversară dificilă în Alison Riske (SUA, cap de serie 18). Australianca a fost mai concentrată în finalul partidei și s-a impus cu 6-3, 1-6, 6-4, după o oră și 37 de minute.

Învinsă de americancă în primele două confruntări directe, Ashleigh a început mai bine meciul și a câștigat 82% dintre punctele jucate cu primul serviciu în setul de deschidere. Revenirea lui Alison a venit și în urma erorilor făcute de Barty cu reverul (a avut 12 erori neforțate în setul secund). Vântul și-a spus și el cuvântul în setul decisiv, liderul mondial a condus chiar și cu 4-1, Riske a egalat la 4, însă Barty a mai făcut un break în game-ul al zecelea (Alison a făcut o dublă greșeală la minge de meci pentru australiancă).

În sferturi, Ashleigh Barty se va duela (așa cum s-a întâmplat și în 2019) cu Petra Kvitova (Cehia, cap de serie 7), care a trecut de Maria Sakkari (Grecia, 23 WTA), scor (4)6-7, 6-3, 6-2.