Dayana Yastremska (24 WTA) a făcut pasul spre finala turneului de la Adelaide, sportiva din Ucraina învingând-o în două seturi, scor 6-4, 7-6(4), pe Ayrna Sabalenka (12 WTA - jucătoare care în sferturi trecuse de Simona Halep).

În primul set, un singur break a făcut diferența: la 2-2, Dayana a câștigat contra serviciului, iar de acolo fiecare jucătoare s-a impus de la lansare. A fost 6-4 pentru Yastremska, după o manșă care a durat 38 de minute.

Al doilea set a fost unul în care s-a câștigat de două ori de la primire (câte un break de fiecare parte), iar manșa a avut nevoie de tiebreak pentru a fi stabilită o învingătoare.

În tiebreak, Dayana s-a desprins la 4-1 (cu două minibreak-uri), iar apoi a irosit două mingi de meci până la punctul care i-a adus calificarea în finala turneului de la Adelaide (7-4).

După un meci de o oră și 46 de minute, eleva lui Sascha Bajin s-a calificat în finala turneului de la Adelaide.