Ana Bogdan (96 WTA), principala favorită în calificările de la Australian Open, a trecut cu ceva emoții de australianca Ivana Popovic (458 WTA, 19 ani), beneficiara unui wild card, scor 7-6(5), 6-4.

Bogdan a avut un început dificil de meci, fiind condusă cu 3-0 după ce și-a cedat serviciul în al doilea game. Românca a reușit să revină, având la un moment dat 5-3 pe tabelă. Un nou game slab făcut de Ana pe propriul serviciu a echilibrat partida (5-5) și s-a ajuns la tie-break, unde jucătoarea noastră s-a impus cu 7-5.

În actul al doilea, Bogdan a condus cu 3-1, a urmat un break pentru australiancă, dar în final Ana s-a impus pentru a doua oară pe serviciul adversarei și și-a adjudecat setul cu 6-4. Partida a durat o oră și 47 de minute.

În runda următoare, Bogdan va înfrunta o altă australiancă prezentă în calificări grație unui wild card, Belinda Woolcock (295 WTA, 24 de ani). Ea învins-o în primul tur pe compatrioata sa Olivia Tjandramulia (421 WTA), scor 6-0, 6-3.

Tot marți, Monica Niculescu (128 WTA) a trecut în prima rundă a calificărilor de ucraineanca Anhelina Kalinina (157 WTA), scor 7-6(7), 6-2, urmând să evolueze în manșa secundă cu Viktoria Tomova din Bulgaria, locul 144 WTA.

Într-un alt meci din primul tur, Jaqueline Cristian (208 WTA) a fost învinsă de italianca Martina Trevisan ( 154 WTA), scor 6-2, 6-2.