Greta Thunberg îl atacă pe Roger Federer: "Trezește-te!"

de Red. Sport     HotNews.ro
Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:02 Sport | Tenis


Roger Federer
Foto: atp/ twitter
Greta Thunberg este un nume cunoscut în rândurile activiștilor, iar în vizorul tinerei de 17 ani a intrat de curând marele Roger Federer. Elvețianul este avertizat să se trezească și să renunțe la unii dintre sponsorii săi importanți.

Hashtag-ul "RogerWakeUpNow" (n.r. Roger, trezeste-te acum!) îi este adresat de suedeză fostului lider al ierarhiei ATP.

Conform AS.com, Greta îi cere lui Roger să renunțe la a-și mai asocia numele cu banca elvețiană Credit Suisse. Aceștia din urmă sunt acuzați că investesc masiv în activități comerciale cu combustibili fosili.

De altfel, Credit Suisse a intrat în vizorul activiștilor încă din noiembrie 2018, atunci când mai multe persoane au intrat într-o filială a băncii din Lausanne (ulterior, activiștii au fost trimiși în judecată și au fost obligați să plătească 20.000 de euro).

Susținători ai acestora au apărut îmbrăcați în echipament specific tenisului și au afișat mesajul: "Credit Suisse distruge planeta. Roger, îi sprijini?". Credit Suisse este acuzată de activiști că a investit aproximativ 57 de miliarde de dolari către organizațiile care caută intens noi depozite de combustibili fosili.

Aici poți citi mai multe despre combustibilii fosili și despre influența pe care o au aceștia asupra mediului înconjurător.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19543 vizualizari

  • +44 (82 voturi)    
    pustoaica nu se mai controleaza (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:06)

    dessik [utilizator]

    are nevoie de tinte. Voi ati facut-o vedeta, acum e condamnata sa fie vedeta. Acus o sa treaca la subiecte de scandal.
    • +30 (56 voturi)    
      niciodata nu s-a controlat (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:53)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      E marioneta perfecta in mainile eco-nazistilor. saraca chiar crede ce spune.
    • +17 (23 voturi)    
      Daca eu nu ma duc la scoala... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 20:01)

      independentu [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      sa nu se duca nici altii!
      Credit Suisse doneaza anual un milion de dolari fundatiei lui Federer, astfel incat 100.000 de copii din Malawi sa se duca la scoala.
      De ce sa se duca aia la scoala?
      Daca ea nu merge, sa nu mearga nici altii!
    • +2 (2 voturi)    
      Da, a luat-o razna complet! (Luni, 13 ianuarie 2020, 13:11)

      achvp [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      Cred ca parintii, daca tin la binele ei si nu la propriile buzunare (in care publicitatea masiva aduce in mod sigur ceva venituri), ar trebui sa o duca la un control la mansarda.
  • +37 (75 voturi)    
    cum o cauza buna.... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:12)

    minos [utilizator]

    ...care este ecologia, poate deveni o ideologie extremista, gratie acestei fete antipatice si a altora ca ea.
    • +20 (44 voturi)    
      ecologia e clar o cauza buna (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:54)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Numai ca in momentul in care "ecologistii" au declarat CO2 un poluant pe o planeta a carei viata e bazata pe carbon, a devenit o ideologie criminala, nu extremista.
      • -11 (23 voturi)    
        e vorba de echilibru aiici (Vineri, 10 ianuarie 2020, 18:33)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Daca tu crezi ca emisiile de CO2 sunt in regula, stai cateva minute, la ora de varf, in Piata Univestitatii sa vedem daca mai sustii asta. Greta e extremista intr-o directie, tu in cealalta. De fapt, sunteti la fel, asa cum sunt fascismul si comunismul.. Daca oxugenul ar fi in exces pe planeta asta, desi este vital pentru omenire, nu ar fi o problema? Crezi ca ai putea expira un aer cu 50% O2? Sper ca acum iti dai seama de aberatia pe care ai sustinut-o.
        • +11 (19 voturi)    
          Minos baiete, nu stiu unde ai invatat chimia (Vineri, 10 ianuarie 2020, 19:06)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui minos

          Dar CO2 e un gaz inodor si incolor deci exemplul cu Pta Universitatii e aiurea. Poti sa ai si 900 ppm CO2 in aer si nu o sa simti nimic. nada. zero.
          Daca ai vrut sa spui CO, NOx, SOx , PM e eltceva dar nu confunda poluarea cu CO2-ul
          Pe de alta parte nu stiu unde ai invatat biologie. Carbonul ca element este indispensabil vietii si asa cum exista un ciclu al apei si oxigenului in natura, asa exista si un ciclu al carbonului.
          Planeta a avut concentratii de dioxid de carbon cu mult mai mari in atmosfera si a fost bine mersi ba chiar a prosperat.
          PS stii macar ce inseamna ppm? Stii care e diferenta absoluta intre 400 ppm concentratia de CO2 actuala si 21% adica concentratia de oxigen? Stii cat CO2 este intr-o sera in care oamenii intra si respira normal?
          • -7 (15 voturi)    
            Ba da, concentratia crescuta de CO2 e toxica (Vineri, 10 ianuarie 2020, 20:04)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Ba da, concentratia crescuta de CO2 e toxica. Independent de concentratia O2, care poate fi corecta. Mai citeste.
            • +6 (12 voturi)    
              Nu vă puneți la Kimie cu Ali ! (Vineri, 10 ianuarie 2020, 21:55)

              Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Dl. Newlook, ce spuneți dvs. nu are nici o legătură cu cele spuse de Chemical Ali. CO2 e într-adevăr toxic peste 5% concentrație, dar nicăieri preopinentul dvs. nu a adus în discuție o astfel de concentrație, care ar fi cu mult peste cea dintr-o seră, pomenită de Ali, care e de vreo 0.15% și care permite o respirație normală.
              Vă recomand să citiți cu atenție ce se scrie și să nu dați cu barda în aer degeaba.
            • 0 (2 voturi)    
              Niuluk, de citit am citit mai mult decat crezi (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 18:11)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Cel putin in chimie si biochimie. Si orice chimist stie ca nu exista absolut nici-o substanta/element pe lumea asta care sa nu aiba o limita de toxicitate. Diferenta e in cifre absolute,factori favorizanti sau nu, in calea de interactiune cu substanta, specie, masa individului, sexul, rezistenta nativa sau dobandita la acea substanta, etc.
              Exista mai multe nivele de toxicitate si limite de expunere dar ca sa scurtez conferinta in cazul dioxidului de carbon nici macar cele mai joase limite nu pot fi atinse in atmosfera nici in cel mai extrem scenariu ale UNPCC-ului.
              Te las pe tine sa ne spui acele limite si de ce nu pot fi atinse.
          • +8 (14 voturi)    
            In Ordovician si Silurian (Vineri, 10 ianuarie 2020, 22:49)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            CO2 era la 4000ppm si erau glaciatiuni majore.
            Dar eu il intreb pe minos, daca s-ar pune o taxa pe IQ, ar devein mai destept? La fel functioneaza si carbon tax, oameni is taxati, economiile lumii sunt bagate in ruina, foamete, razboaie si atrocitati peste tot, Climatul se ve schimba?
    • +23 (33 voturi)    
      Ecologie vs. Ecologism (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:21)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Ecologia e o chestie bună, pentru că e o știință.
      Ecologismul e doar o ideologie politică, utilă unora care vor să ajungă și ei la putere.
    • +1 (3 voturi)    
      adevarat .....incalzirile globale sunt ciclice.... (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 10:18)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui minos

      adevarat .....incalzirile globale sunt ciclice.... se pare ca se produc la 20000 de ani cate una ..... oamenii doar au grabit fenomenul..... de regula vulcanii si incendiile erau cauza.....
      • +2 (2 voturi)    
        mai exact epocile glaciare sunt ciclice (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 18:18)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Perioadele calde sunt doar acele intermezzo intre ele. Actuala perioada cald are termenul de garantie expirat deja. Norocul nostru ca la scara geologica lucrurile nu stau ca in mintea pseudo-ecologistilor.
        Adica climatul nu se schimba prinapasari de butoane si limitarea unor concentratii de gaze inerte ci datorita unor factori cosmici pe care Greta nu prea are cum sa ii influenteze.
        • 0 (0 voturi)    
          cum ar fi si (Marţi, 14 ianuarie 2020, 11:03)

          spy [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          ciclurile solare, printre altele
  • +14 (66 voturi)    
    Ce Copil (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:13)

    adevaratul [utilizator]

    Idiot si redus mintal, activista lui peste, ii ceri tu socoteala lui Federe, esti un nimic fata de ce reprezinta el.
    • +22 (50 voturi)    
      chill bro... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:24)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui adevaratul

      .. nu e vina ei ca are parinti idioti care o exploateaza...
    • -26 (54 voturi)    
      fiecare cat il duce capul (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:31)

      NOTORIOUS [utilizator] i-a raspuns lui adevaratul

      unul incearca sa salveze planeta sacrificandu-si copilaria si adolescenta, altul bate mingea pe sume colosale.
      • +24 (46 voturi)    
        Federer (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:39)

        adevaratul [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

        Gogule, Federer are fundatii caritabile, a donat/doneaza si va dona ( lucruri palpabile care ajuta oameni aflati in dificultate) mai mult decat o va face ametita asta in 3 vieti. In cativa ani nu va mai stii nimeni cine e greta thunberg in schimb federer ramane pe veci.
        • +2 (28 voturi)    
          In 300 de vieti (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:49)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui adevaratul

          " Federer are fundatii caritabile, a donat/doneaza si va dona ( lucruri palpabile care ajuta oameni aflati in dificultate) mai mult decat o va face ametita asta in 3 vieti"

          ============================

          In 300 de vieti.

          PS: Constat ca esti cam eretic; nu proslavesti Preoteasa noii religii !
      • +23 (41 voturi)    
        Comparatie .. (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:50)

        Dacii [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

        "salveaza planeta" vorbind lucruri care nu le intelege, manipulata si purtata pe drumuri, in loc sa invete la scoala ceva ce ar putea-o mai incolo sa aiba cum sa salveze plantea, iar "celalalt" este "doar" cel mai bun jucator de tenis din istorie ... o diferenta mica.
  • +23 (47 voturi)    
    fanatism religios (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:22)

    moka [utilizator]

    cam aceeasi atitudine.
    ce mi-e un ultras musulman, ortodox sau ce vreti voi, ce mi-e un ultras pe mediu. Atitudinea este cam aceeasi. Stigmatizarea este unealta preferata si unora si a altora.
  • -26 (54 voturi)    
    Felicitari pentru curaj! (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:28)

    NOTORIOUS [utilizator]

    Din pacate pentru cei mai multi nu conteaza de unde vine banul, atata timp cat vine. Planeta le ramane lor, celor din generatia Gretei. De admirat cum isi sacrifica adolescenta pentru a deschide ochii oamenilor. Dar din pacate cred ca este deja prea tarziu si suntem pe un drum ireversibil.
  • +10 (36 voturi)    
    Federer e un om inteligent (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:31)

    lasa [utilizator]

    Deciziile le ia cerebral, este o legenda vie, poate ignora usor o pustoiacica de 17 ani.
    Dar , eu cred ca da un raspuns de gentleman.
    • +1 (1 vot)    
      L-a si dat, (Luni, 13 ianuarie 2020, 13:17)

      achvp [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      tocmai a fost publicat azi.
  • +10 (42 voturi)    
    Gretuta asta este o papusa gonflata (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:34)

    Susufler0 [utilizator]

    de persoane ce tin sa ramana in umbra ! Cand acestea vor fi considerat ca si-au facut treaba cu ea si nu le mai e de trebuinta, adica in momentul in care potentialul ei de imagine va scadea semnificativ (procesul acesta, ori cat ar parea de paradoxal, a inceput deja si se deruleaza destul de rapid) o vor arunca cat colo si vor urma depresia, alcoolismul, drogurile, cine stie daca nu cumva sinuciderea !

    PS. Groaznic cum statul careia ii apartine, altfel foarte sever cu parintii care nu isi educa corespunzator copii minori ,(ori stim ca Greta s-a lasat deja de scoala pe la inceputul gimnaziului fara ca parintii sa o poata impiedica, o stimeaza ca pe o mare activista si a creat din ea o mare exceptie ! !!
  • +21 (43 voturi)    
    Cand viziunea devine religie (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:36)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Este clar ca sunt de facut pasi multi pentru combaterea incalzirii globale, nu am niciun dubiu, dar cand vine mucoasa asta si crede ca are dreptul sa impuna cuiva cum sa isi faca afacerile, ei bine atunci nu mai are nimic de a face cu ideea de ecologism, ci se transforma intr-o radicalizare tampita care isi pierde scopul in sine.

    Dintr-o persoana care avea un mesaj bun, s-a transformat intr-o radicala care va fi bagata in seama doar de altii ca ea. Daca este ceva ce istoria ne-a invatat este ca radicalizarea nu aduce nimic bun cu ea, indiferent despre ce vorbim. La un moment dat o iei razna si nu mai poti vedea padurea de copaci...
    • +8 (24 voturi)    
      Câteva observații (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:25)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      Tocmai, ceea ce face Greța are pe deplin de-a face cu ecologismul, pentru că ecologismul este o ideologie politică, iar Greța face militantism politic. Dacă cumva vă refereați la ecologie, atunci aveți dreptate.
      În ceea ce privește „pașii care sunt de făcut pentru combaterea încălzirii globale”, aceștia sunt, pe cât de mulți, pe atât de inutili. Ideea că omul are puterea de a influența clima într-un sens sau în celălalt este o aberație fără nici o bază științifică (i.e. dovezi experimentale, nu „consensuri”).
      • +3 (11 voturi)    
        Omul chiar are puterea de a influența clima... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:48)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        ...dacă vrea:

        https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_climate_engineering_topics

        Sunt soluții destul de scumpe, dar probabil mai ieftine și mai eficace decât impunerea de taxe pe carbon și alte măsuri radicale de stânga ce ar duce la eliminarea completă a industriei din țările Occidentale și declinul lor ireversibil în fața Chinei.
    • +7 (23 voturi)    
      So, how do you control Solar Activity? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:26)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      Or Miscarea Orbitala a Pamantului? Ca doar nu crezi gogoritza cu CO2!!!!
  • +11 (35 voturi)    
    Mars la scoala ! (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:22)

    danmarian [utilizator]

    Putoare suedeza -Mars la scoala ! Esti semi-analfabeta si faci ... valuri ! De fapt o viitoare miloaga - ce va trai din pomeni si furtisaguri ! Mai mare rusinea ca o astfel de vita nescolarizata sa vrea a ne da sfaturi ! Cam ca A. Nastase vorbind de cinste si corectitudine ! Rahat "corect politic" !
  • -13 (35 voturi)    
    Vai de noi (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:54)

    the-jackall [utilizator]

    Ma cutremur cand vad cum gandeste România astazi.. Mai oameni buni daca ati iesi in lume cu astfel de gandire v-ati trezi in puscarie sau in izloare in cel mai scurt timp. TOATA planeta renunta la combustibili fosili, la extrem de poluantul diesel si la alte asemenea lucruri foarte daunatoare planetei si românii mei isi bat joc de copila aia care incearca sa salveze cat poate ea din planeta asta.. Dar poate de asta e tara aia unde e acum, cu 100 de ani in urma tuturor, asa gandire asa tara. Jenant(i)
    • -4 (18 voturi)    
      Really? Consumul creste in fiecare an (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:00)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui the-jackall

      cu 1-2 mil bbl pe zi si tu spui ca renunta? Stii ca pretioase renewable is responsabile pt asta? Pt ca se folosesc combustibili fosili pt a fi produse????
    • +6 (28 voturi)    
      Cu o chestie vă dau dreptate (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:27)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui the-jackall

      „Mai oameni buni daca ati iesi in lume cu astfel de gandire v-ati trezi in puscarie sau in izloare in cel mai scurt timp. ”

      Așa este. În România, așa ruptă în cur și vai de mama ei cum e, fără autostrăzi și cu buda în curte, încă mai poți vorbi liber. În alte țări, pacea lui Allah fie asupra lor, riști într-adevăr să ajungi la pârnaie pentru că îndrăznești să spui că albul e alb și negrul e negru. Adică scuze, e un exemplu cam rasist am vrut să zic .... heeeei ! ... alooo.... unde mă duceeeeeeți ?.....
    • +7 (27 voturi)    
      pe bune? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:39)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui the-jackall

      Cam stii cat de poluanta este o masina electrica pentru a fi produsa? Ce inseamna construirea si apoi dezintegrarea bateriilor electrice?

      Sau ce inseamna productia de energie solara, eoliana etc?!

      Din pacate creierele prajite nu se mai pot salva, planeta e ok....
      • +9 (9 voturi)    
        Eu nu stiu (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 1:49)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Zic sa lasam dezintegrarea bateriilor electrice pe altadata.
        Deocamdata v-as fi recunoscator sa-mi spuneti dvs. (cu surse credibile, daca se poate, si cu o cantitate cat mai redusa de injuraturi, mahalagisme si mistocareli de autobaza) "...ce inseamna productia de energie solara, eoliana etc".

        Multumesc.
    • 0 (6 voturi)    
      fabulos (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 10:18)

      gelu antigelu [utilizator] i-a raspuns lui the-jackall

      fabulos cum simtiti nevoia sa bagati pumnul pe gat oamenilor. Cine nu accede la viziunea voastra ingusta, extremista musai sa fie bagat la puscarie sa-si bage mintile in cap. Ar trebui sa-ti dea de gandit.
      Apropo de renuntarea la combustibilii fosili. Vezi cum a incercat Germania sa renunte la ei si care a fost rezultatul.
  • 0 (22 voturi)    
    Silly (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:00)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    girl.
  • 0 (16 voturi)    
    Penibilă (Vineri, 10 ianuarie 2020, 19:23)

    ximigu [utilizator]

    Așa ajung lucruri lăudabile ca ecologia și scăderea poluării a fi luate în derâdere. La cât rău face prin penibilitatea ei probabil că e plătită de marile corporații. Nu-și puteau dori un reprezentant mai bun.
  • +2 (16 voturi)    
    Este nepoata lui Stalin (Vineri, 10 ianuarie 2020, 20:18)

    Vlad-I [utilizator]

    Stanga niciodata nu si a asimilat ca vecinul poate fi liber, are totalitarismul in gene.
    • 0 (0 voturi)    
      N-as zice a lui Stalin (Duminică, 12 ianuarie 2020, 3:22)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      as zice a Satanei.
    • 0 (0 voturi)    
      Dar e aceeasi familie fericita (Duminică, 12 ianuarie 2020, 3:23)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      :)
  • +2 (14 voturi)    
    Prostia întruchipată ! (Vineri, 10 ianuarie 2020, 21:44)

    Observatory [utilizator]

    O kk cioasa manipulata din spate și cu fitzuica-n mâna , da lecții omenirii cum sa trăiască și guvernu sa sine motive sa te taxeze pana când nu mai rămâi cu nimic.
    Javre , Neo marxiști , care continua sa își bată joc de o copila tâmpită !

    Vrăjeala asta , aka, Lenin, Stalin și alti papagali cu cutiutza pătrată , am fumat-o 35 de ani de la jigodiile de Dej, Ceashka cel bâlbâit și analfabet...

    Sa traca la munca sa simtă cum se câștiga un ban prin munca nu Vrăjeala siberiana !!!
    Scandinavia este comunista ca au 5
    Milioane , dar ce fac aia cu ochii mici ?

    Credeam ca lumea s-a mai deșteptat , dar la școala le aranjează mintea
    Mică Tov profesori iubitori ai comunismului dar sub alt aspect
    Mai
    Modern: Socialism Draga !!!
  • -3 (13 voturi)    
    Ce viteza are mingea lui Federer ? (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 0:22)

    ruskimushki [utilizator]

    poate-si revine pustoaica dupa ce incaseaza o minge.
  • +3 (15 voturi)    
    excelent (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 0:32)

    nicolex [utilizator]

    Federer are o gramada de bani, ce-i mai trebuie si aia manjiti de aurul negru?
    • +6 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 4:10)

      [anonim] i-a raspuns lui nicolex

  • +2 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 4:22)

    [anonim]

  • +2 (12 voturi)    
    greta energeta... (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 8:35)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Copila asta a luat-o razna.Asa se intampla cu cei carora li se da o mare importanta si nu se mai pot controla !Oare,pe ea cine o sponsorizeaza ? Ca doar nu ma-sa sau tac-su !
  • -1 (9 voturi)    
    Persoanele cu probleme psihice trebuie protejate (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 8:52)

    Alui [utilizator]

    Nu expuse si lasate sa se expuna ca la circ! Rusine jurnalistilor care o expun asa pe Greta!
  • +1 (11 voturi)    
    Am vorbit ieri cu o ecoloaga din asta (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 9:05)

    Alui [utilizator]

    Zicea ca toata lumea TREBUIE sa mearga cu bicicleta! Nici masina electrica nu e buna ca cica polueaza mai mult ca masinile diesel. Habar n-am de unde a scos asta. Faza dura e ca in tara asta, unde stau, clima e de rahat cam tot timpul, frig, ploaie si vant. Respectiva a zis ca si-a luat o acoperitoare pentru casca de bicicleta, asa ca ploaia nu-i mai uda parul, doar fata. Am ras cu pofta!
    • 0 (0 voturi)    
      math (Marţi, 14 ianuarie 2020, 11:18)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      chiar rmai mult decit cele pe benzina:
      Euro1 3g CO/km;

      electric
      300 g CO2/kWh,
      20 kWh/100km
      -> 60 g CO2/km

      bine, se compara mere cu pere
      dar totusi cantitativ e de 20 de ori mai mult.
  • -3 (9 voturi)    
    Imi place Greta (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 12:37)

    piritex [utilizator]

    Le spune pe bune si ii starneste tare pe toti tampiteii.
  • +1 (1 vot)    
    Lumea consumă combustibili fosili (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 12:37)

    hic sunt leones [utilizator]

    așa că băncile de investiții caută alte surse care să echilibreze controlul pe care îl au statele din orientul mijlociu.
    Dacă vor fi găsite, singurul lucru care se va întâmpla va fi diversificarea surselor de unde vor fi achiziționați combustibilii (nu e ca și cum acum folosim energie eoliană și, dintr-o dată trecem la cea bazată pe combustibili fosili).
    • +1 (3 voturi)    
      Combustibilii astia fosili este motivul (Duminică, 12 ianuarie 2020, 3:19)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      pentru care diliii astia s-au nascut si au diploma de fals profet.
      In timp ce in micul lor confort propriu n-ar putea nici sa faca un foc cu paie si betze pentru ca ar ingheta in timp ce-si cauta mainile.
      Fetiscana asta era in camesa de forta intr-o societate normala, de exemplu intr-o Anglie care se industrializa. Suedia sec. XX-XXI numai tara normala nu este: incurajeza violurile si promoveaza toate aberatiile de gen. Mai are putin tamp...a asta si spune ca omul alb hetero crestin este vinovat de toate relele.
      • +1 (1 vot)    
        Într-o societate normală (Duminică, 12 ianuarie 2020, 9:47)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        și nebunii au dreptul să se exprime.
        Vezi cazul celor care sunt liberi să spună năzbâtii precum faptul că Suedia încurajează violurile.
        • +1 (1 vot)    
          Suedia incurajeaza violurile perpetuate (Duminică, 12 ianuarie 2020, 15:17)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          de imigranti, constituiti intr-o adevarata casta, a celor de neatins, dar pe dos: nu cumva sa-i deranjeze. Nu sunt nazbatii, e realitatea de zi cu zi. Sigur, renii sunt frumosi si oamenii veseli. Aceiasi oameni ies voiosi, spontanm la profesiunile de credinta ale dezaxatilor curcubeu, cu copii si batrani, si se veselesc de parc-a venit Mesia. Suedia lui Gustav Adolf e istorie.
          Nu vor sa deranjeze, nu-i va mai deranja nimeni.
          • -1 (1 vot)    
            Îmi spui și mie unde merg în Suedia (Luni, 13 ianuarie 2020, 13:13)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

            ca să primesc o persoană pe care să o abuzez sexual?

            Cât de dus poți fi ca să consideri că Suedia - sau orice alt stat democratic - permite unor imigranți - care nu-s nici cetățeni, nici nu contribuie cu vreun ban la buget - să-i abuzeze sexual pe contribuabilii săi?!