Naomi Osaka (4 WTA), cap de serie numărul 3, a fost pusă la grea încercare de americanca Sofia Kenin (14 WTA), nipona având nevoie de două ore și 23 de minute pentru a-și asigura calificarea în sferturile turneului de la Brisbane. Fostul lider mondial s-a impus cu 6-7(3), 6-3, 6-1.

Osaka a avut parte de o partidă dificilă și la debutul în competiția australiană, ea trecând în runda precedentă de Maria Sakkari (Grecia, 23 WTA), scor 6-2, 6-7(4), 6-3, după două ore și 10 minute.

În sferturile de la Brisbane, Osaka se va duela cu olandeza Kiki Bertens, care a învins-o în optimi pe Anett Kontaveit (Estonia, 26 WTA), scor 6-3, 2-6, 7-5.

Naomi Osaka îl are alături din acest sezon pe belgianul Wim Fissette, cel care a pregătit de-a lungul timpului nume importante din tenisul feminin precum Kim Clijsters, Victoria Azarenka, Angelique Kerber, Simona Halep, Johanna Konta, Sara Errani sau Sabine Lisicki.

Rezultatele zilei:

Jennifer Brady (USA) - Ashleigh Barty (AUS/N.1) 6-4, 7-6 (7/4)

Alison Riske - Karolina Pliskova

"Brisbane International" are loc în perioada 6-12 ianuarie, are premii totale în valoare de $1.434.900, face parte din categoria Premier, iar la start s-au aflat 32 de jucătoare pe tabloul principal. Campioana en-titre este Karolina Pliskova.