Serena Williams (10 WTA) a făcut pasul spre sferturile turneului WTA de la Auckland după ce a câștigat meciul jucat împotriva compatrioatei Christina McHale (86 WTA). A fost nevoie de o partidă de două ore și două minute pentru ca Serena să se impună, scor 3-6, 6-2, 6-3.

Primul set a fost unul de uitat pentru Serena: și-a cedat de trei ori serviciul (a făcut un singur break) și a pierdut manșa cu 6-3.

Williams a strâns rândurile, nu a mai comis la fel de multe erori, a servit mult mai bine, iar setul al doilea i-a revenit cu 6-2.

Decisivul a fost unul în care Serena a rupt echilibrul în game-ul al cincilea: a făcut break-ul, și-a consolidat apoi avantajul pe tabelă (5-2), iar până la finalul partidei au mai venit două break-uri "legate". A fost 6-3 pentru fostul lider mondial, iar Serena o va întâlni în sferturi pe Laura Siegemund (Germania, 73 WTA).

S-au disputat joi:

L. Siegemund - C. Gauff 5-7, 7-2, 6-3

S. Williams - C. McHale 3-6, 6-2, 6-3

J. Goerges - J.B. Teichmann 6-3, 6-2

Se joacă acum:

C. Wozniacki - L. Davis.

Aici poți vedea un amplu rezumat al partidei dintre Serena Williams și Christina McHale: