Maria Sharapova (147 WTA) nu a stat prea mult la turneul WTA de la Brisbane, rusoaica fiind eliminată în turul întâi de Jennifer Brady (SUA, locul 53 WTA). Beneficiară a unui wild-card, Masha a cedat după un meci care a durat două ore și 16 minute.

Un singur break a avut primul set, iar acesta s-a dovedit a fi decisiv: Sharapova s-a impus cu 6-3.

În al doilea set, rusoaica a arătat multe carențe de la serviciu, iar americanca a reușit două break-uri. A fost 6-1 în favoarea lui Brady, iar partida intra în setul trei.

Decisivul a fost unul foarte echilibrat, fără vreun break și cu o manșă care avea să se decidă în tiebreak. Maria și-a cedat de trei ori serviciul, iar victoria i-a aparținut până la urmă lui Brady: 7-3.

"Brisbane International" are loc în perioada 6-12 ianuarie, are premii totale în valoare de $1.434.900, face parte din categoria Premier, iar la start s-au aflat 32 de jucătoare pe tabloul principal. Campioana en-titre este Karolina Pliskova.

Lista jucătoarelor este una impresionantă, printre favorite numărându-se Ashleigh Barty (1), Karolina Pliskova (2), Naomi Osaka (3), Petra Kvitova (5) și Kiki Bertens (6).