Perechile Kevin Krawietz / Andreas Mies și Michail Pervolarakis / Stefanos Tsitsipas au oferit un adevărat thriller în meciul decisiv al confruntării dintre Germania și Grecia, din cadrul ATP Cup. În super tie-break, grecii au avut nu mai puțin de șase mingi de meci, însă au părăsit terenul învinși. Germanii s-au impus cu 3-6, 6-3, 17-15, după ce au fructificat a doua lor minge de meci. Australia a câștigat cu 3-0 duelul cu echipa Canadei, obținând calificarea în sferturi.

ATP CupFoto: atpworldtour.com

După primele două meciuri de simplu, Grecia și Germania s-au aflat la egalitate (1-1). În prima partidă, Jan-Lennard Struff (35 ATP) l-a învins pe Michail Pervolarakis (487 ATP), scor 6-4, 6-1, după o oră și 11 minute.

Stefanos Tsitsipas (6 ATP) a adus primul punct pentru Grecia, după ce l-a învins categoric pe Alexander Zverev (7 ATP), scor 6-1, 6-4, după o oră și 15 minute de joc.

În meciul de dublu, Michail Pervolarakis și Stefanos Tsitsipas i-au înfruntat pe Kevin Krawietz (locul 9 ATP la dublu) și Andreas Mies (11 ATP). Grecii și-au adjudecat prima manșă grație unui singur break, bifat la scorul de 4-3.

Germanii au reușit să trimită partida la super tie-break, după ce au câștigat al doilea set cu 6-2. Și de data aceasta un singur break a făcut diferența, la 4-2. Super tie-break-ul a fost un carusel de emoții pentru fanii celor două echipe, cu multe răsturnări incredibile de situație.

Pervolarakis și Tsitsipas au condus cu 5-0, 6-2 și 8-5, ajungând să aibă minge de meci la 9-8, pe care au ratat-o. Au venit două puncte consecutive bifate de germani, deci șansa de a încheia partida. Nu a fost să fie, iar apoi a urmat o serie de cinci mingi de meci pentru greci, la 11-10, 12-11, 13-12, 14-13 și 15-14.

Pervolarakis și Tsitsipas nu au reușit să fructifice niciuna dintre ele, iar Krawietz și Mies n-au mai dat cu piciorul la a doua lor șansă. De la 15-14 pentru greci, nemții au câștigat trei puncte la rând și au pus capăt unui meci epic după o oră și 40 de minute.

Rezultatele zilei în ATP Cup:

• Grupa F (Brisbane)

Canada - Australia 0-3

Felix Auger-Aliassime (21 ATP) - John Millman (48 ATP) 4-6, 2-6

Denis Shapovalov (15 ATP) - Alex De Minaur (18 ATP) 7-6(6), 4-6, 2-6

Felix Auger-Aliassime / Adil Shamasdin - Chris Guccione / John Peers 6-3, 6-7(3), 8-10

Germania - Grecia 2-1

Jan-Lennard Struff (35 ATP) - Michail Pervolarakis (487 ATP) 6-4, 6-1

Alexander Zverev (7 ATP) - Stefanos Tsitsipas (6 ATP) 1-6, 4-6

Kevin Krawietz / Andreas Mies - Michail Pervolarakis / Stefanos Tsitsipas 3-6, 6-3, 17-15

• Grupa D (Perth)

Italia - Norvegia 2-1

Stefano Travaglia (84 ATP) - Viktor Durasovic (332 ATP) 6-1, 6-1

Fabio Fognini (12 ATP) - Casper Ruud (54 ATP) 2-6, 2-6

Simone Bolelli / Fabio Fognini - Viktor Durasovic / Casper Ruud 6-3, 7-6(3)

Grigor Dimitrov (20 ATP) - Radu Albot (46 ATP) 6-2, 6-3

Grigor Dimitrov / Alexander Lazarov - Radu Albot / Alexander Cozbinov 4-6, 6-7(4)

Belgia - Marea Britanie 1-2

Steve Darcis (157 ATP) - Cameron Norrie (53 ATP) 6-2, 6-4

David Goffin (11 ATP) - Daniel Evans (42 ATP) 4-6, 4-6

Sander Gille / Joran Vliegen - Jamie Murray / Joe Salisbury 3-6, 6-7(7)

4. Grecia 0

ATP Cup reuneşte 24 de echipe repartizate în şase grupe, care vor juca la Sydney, Perth şi Brisbane după sistemul fiecare cu fiecare. Primele şase clasate şi primele două echipe de pe locul doi avansează în sferturile de finală.

Faza grupelor se finalizează miercuri, 8 ianuarie, iar faza eliminatorie se dispută între 9 şi 12 ianuarie, doar la Sydney. Meciurile cuprind două partide de simplu şi una de dublu. Partida de dublu se va disputa indiferent de scorul de după partidele de simplu, informează Agerpres.