Rafael Nadal și Novak Djokovic, ocupanții primelor două locuri în ierarhia mondială, au debutat cu dreptul în noul sezon, aducând câte un punct pentru echipele lor în ATP Cup. Sârbul a avut o misiune dificilă în fața sud-africanului Kevin Anderson (91 ATP), obținând victoria după două ore și 23 de minute, scor 7-6(5), 7-6(6). De partea cealaltă, liderul mondial a trecut de Nikoloz Basilashvili (Georgia, 26 ATP), scor 6-3, 7-5, după o oră și 51 de minute.

Rafael NadalFoto: atpcup.com

Rezultatele zilei în ATP Cup:

• Grupa A (Brisbane)

Franța - Chile 2-1

Benoit Paire (24 ATP) - Nicolas Jarry (77 ATP) 6-7(3), 6-3, 6-3

Gael Monfils (10 ATP) - Christian Garin (33 ATP) 6-3, 7-5

Nicolas Mahut / Edouard Roger-Vasselin - Christian Garin / Nicolas Jarry 5-7, 2-6

Serbia - Africa de Sud 3-0

Dusan Lajovic (34 ATP) - Lloyd George Harris (99 ATP) 3-6, 7-6(4), 6-3

Novak Djokovic (2 ATP) - Kevin Anderson (91 ATP) 7-6(5), 7-6(6)

Rafael Nadal (1 ATP) - Nikoloz Basilashvili (26 ATP) 6-3, 7-5

Pablo Carreno-Busta / Feliciano Lopez - Aleksandre Bakshi / George Tsivadze 6-3, 6-4

Oliver Marach / Jurgen Melzer - Ivan Dodig / Nikola Mektic 6-7(4), 2-6

ATP Cup reuneşte 24 de echipe repartizate în şase grupe, care vor juca la Sydney, Perth şi Brisbane după sistemul fiecare cu fiecare. Primele şase clasate şi primele două echipe de pe locul doi avansează în sferturile de finală.

Faza grupelor se finalizează miercuri, 8 ianuarie, iar faza eliminatorie se dispută între 9 şi 12 ianuarie, doar la Sydney. Meciurile cuprind două partide de simplu şi una de dublu. Partida de dublu se va disputa indiferent de scorul de după partidele de simplu, informează Agerpres.