Simona Halep va boicota Fed Cup și se va concentra pe Olimpiadă, anunță Ion Țiriac

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 22 noiembrie 2019, 9:44 Sport | Tenis


Simona Halep
Foto: wtatennis.com/ getty
Fed Cup și-a schimbat formatul, iar acest lucru nu a fost de la început pe placul Simonei Halep. Apropiat al câștigătoarei de la Wimbledon, Ion Țiriac a precizat că Simona nu va participa la FedCup, ea urmând să se concentreze pe Jocurile Olimpice de la Tokyo (din vara anului viitor).

Ce a spus Țiriac

"Simona mi-a zis că nu vrea să vină să joace la Fed Cup pentru că se concentrează pe Jocurile Olimpice" - Ion Țiriac, la SportEd Talks.

Anunțul nu este însă neapărat unul surprinzător, ținând cont de faptul că Halep a precizat de la început că nu este deloc încântată de noul format propus pentru FedCup.

Ce s-a schimbat

Pentru a ajunge la turneul final care va fi găzduit de Budapesta (în perioada 14-19 aprilie 2020), România (semifinalistă la ultima ediție) trebuie să treacă de Rusia într-un baraj de calificare. Se va juca la Cluj-Napoca, în Sala Polivalentă, în zilele de 7 și 8 februarie 2020.

Dacă ar trece de Rusia, România se va afla pe lista celor 12 echipe care vor participa la turneul final al FedCup.

Simona nu este încântată de faptul că se va juca stil turneu, timp de o săptămână, pe teren neutru.

"Îmi place modul în care este acum FedCup. Să joci acasă şi în deplasare este cel mai frumos sentiment. Dacă FedCup se va schimba, eu nu voi mai juca pentru că îmi place aşa cum este acum", a precizat Simona în urmă cu ceva timp.

În ceea ce privește Jocurile Olimpice, competiția de la Tokyo (la care vor lua parte peste 11.000 de sportivi) se va desfășura în perioada 24 iulie - 9 august 2020. La Rio de Janeiro (ediția din 2016), Simona Halep nu a luat parte.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3678 vizualizari

  • -3 (21 voturi)    
    pfff (Vineri, 22 noiembrie 2019, 9:51)

    noi2013 [utilizator]

    Si ce o sa planga Fed Cup-ul de boicotul SH....

    Si sa nu fim surprinsi cand de fapt nu va merge nici la Jocurile Olimpice
  • +12 (18 voturi)    
    Oricum (Vineri, 22 noiembrie 2019, 10:09)

    PowerIon [utilizator]

    Simona nu poate sa castige singura un meci intre echipe. Nu avem un nr. 2 competitiv.
    Asteptam generatiile nascute in 2008, 2009 care o au ca model.
    • -1 (9 voturi)    
      ba avem (Vineri, 22 noiembrie 2019, 13:02)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      da' n-are loc in echipa de fitele halepului
      • +1 (7 voturi)    
        Pai,daca avem (Vineri, 22 noiembrie 2019, 15:24)

        Bubu Mubu [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        sa demonstreze in meciul cu Rusia:)))Cred ca vei avea o surpriza neplacuta insa,un scor similar cu cel
        din meciul Romania-Spania la fotbal:)
        • +1 (5 voturi)    
          da' vad ca tragi tare pt leafa aia (Vineri, 22 noiembrie 2019, 16:41)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Bubu Mubu

          esti prezent sa dai replica "tutulor" celor care n-o iubesc pe stapana
  • +1 (7 voturi)    
    Vine timpul pensiei ! (Vineri, 22 noiembrie 2019, 15:12)

    Observatory [utilizator]

    pensie pe caz de boala incurabila, pentru sezonul următor ?
    Joaca Dănăilă și noul antrenor Tiri cel sărac !
    • -1 (5 voturi)    
      Ce pensie? (Vineri, 22 noiembrie 2019, 15:32)

      Bubu Mubu [anonim] i-a raspuns lui Observatory

      Nu joaca la Fed Cup ca nu are cu cine,trebuia sa faca acest lucru acum 5 ani,dar nici acum nu e tarziu.De abia astept scorul de 5-0 cu Rusia,insa de data aceasta nu veti mai avea cum sa dati vina pe Halep.Vom ajunge de fapt in grupa 2 Europa/Africa unde ne este de fapt locul,fara Halep.
      • +4 (6 voturi)    
        Cu sau fără (Vineri, 22 noiembrie 2019, 16:43)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Bubu Mubu

        mofturoasă din Constanța , grupa din Africa este mult peste valoare echipei mustăciosului...
      • +2 (2 voturi)    
        asta da "patriotism" (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 13:16)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Bubu Mubu

        "De abia astept scorul de 5-0 cu Rusia ,insa de data aceasta nu veti mai avea cum sa dati vina pe Halep."
        deci patriot esti numai cand joaca halepu... in rest abia astepti sa ne-o luam, nu??? mare javra esti... MARE!