​Australia și Franța se află la egalitate, scor 1-1, după meciurile disputate în prima zi a finalei FedCup de la Perth. În primul meci al zilei, Kristina Mladenovic a trecut de Ajla Tomljanovic, scor 6-1, 6-1, în timp ce Ashleigh Barty a făcut o demonstrație de forță în fața Carolinei Garcia, impunându-se cu 6-0, 6-0, după doar 56 de minute de joc.

Ashleigh Barty, victorie cu 6-0, 6-0 in finala FedCupFoto: fedcup.com

În primul meci al zilei, Ajla Tomljanovic (aflată la prima convocare în echipa de FedCup a Australiei) a cedat după o oră și 11 minute în fața Kristinei Mladenovic (40 WTA), prima "rachetă" a Franței, scor 1-6, 1-6. Australianca de pe locul 51 WTA a reușit să câștige doar două game-uri, câte unul în fiecare set. În primul act a făcut break la scorul de 0-3, iar în manșa a doua și-a făcut serviciul pentru prima și singura dată în meci, la scorul de 0-5.

În următorul meci, Ashleigh Barty (1 WTA) și-a răzbunat coechipiera, obținând o victorie categorică în fața Carolinei Garcia (45 WTA). Barty și-a respectat din plin statutul de lider mondial și s-a impus cu 6-0, 6-0, după doar 56 de minute de joc.

Ashleigh Barty este prima jucătoare din istoria FedCup care câștigă un meci cu 6-0, 6-0 în finală.

Programul finalei FedCup:

9 noiembrie:

Ajla Tomljanovic - Kristina Mladenovic 1-6, 1-6

Ashleigh Barty - Caroline Garcia 6-0, 6-0

10 noiembrie:

Ashleigh Barty - Kristina Mladenovic / de la ora 05:00 (ora României)

Ajla Tomjlanovic - Caroline Garcia / după ora 06:30

Ashleigh Barty/Samantha Stosur - Caroline Garcia/Kristina Mladenovic / după ora 08:00

*Căpitanii celor două echipe pot face schimbări în rândul jucătoarelor care vor evolua în aceste partide.

Echipele pentru finala FedCup:

Echipa Australiei: Ashleigh Barty (1 WTA la simplu / 19 WTA la dublu), Samantha Stosur (96 WTA / 12 WTA), Ajla Tomljanovic (51 WTA / 159 WTA), convocată în premieră, Astra Sharma (108 WTA / 136 WTA) şi Priscilla Hon (126 WTA / 641 WTA). Căpitan nejucător: Alicia Molik.

Echipa Franței: Kristina Mladenovic (40 WTA la simplu / 2 WTA la dublu), Caroline Garcia (45 WTA / 247 WTA), Alizé Cornet (60 WTA / 111 WTA), Pauline Parmentier (122 WTA / 832 WTA), Fiona Ferro (63 WTA/ 284 WTA). Căpitan nejucător: Julien Benneteau.

Câștigătoare de șapte ori a competiției (1964, 1965, 1968, 1970, 1971, 1973 și 1974), Australia va fi gazda finalei care va avea loc în zilele de 9 și 10 noiembrie 2019. Meciurile se dispută în RAC Arena din Perth, iar suprafața de joc este hard.

Duelul întâlnirilor directe este favorabil australiencelor: 5-1. De cealaltă parte, Franța a câștigat FedCup de două ori: 1997 și 2003.

În semifinale, Australia a trecut de Belarus, în timp ce Franța a învins România cu 3-2 la Rouen.