Novak Djokovic (1 ATP) s-a calificat pentru a șasea oară în finala Masters-ului de la Paris, după ce a trecut de Grigor Dimitrov (27 ATP), scor 7-6(5), 6-4. Sârbul a avut nevoie de o oră și 38 de minute pentru a trece de bulgar.

Partida a fost una foarte echilibrată, Nole reușind să revină de la 3-5 în tiebreak-ul primului set și să facă singurul break al partidei în game-ul al cincilea din setul secund. Djokovic a câștigat 85% dintre punctele jucate cu primul serviciu.

În urma acestui rezultat, Novak Djokovic conduce cu 9-1 în confruntările directe cu Dimitrov. Singura victorie a bulgarului a venit în 2013, la Masters-ul de la Madrid (7-6, 6-7, 6-3).

În marea finală, Novak Djokovic îl va întâlni pe învingătorul partidei dintre Rafael Nadal (28-26 în meciurile directe) și Denis Shapovalov (3-0). Indiferent de rezultatele înregistrate în ultimele partide de la Paris, Rafael Nadal va reveni pe primul loc în clasamentul ATP.

Djokovic a câștigat de patru ori Masters-ul de la Paris (2009, 2013, 2014 și 2015) și a pierdut finala în 2018, scor 5-7, 4-6, împotriva rusului Karen Khachanov.

Masters-ul de la Paris se dispută în perioada 28 octombrie - 3 noiembrie, pe hard indoor. Are premii totale în valoare de €5,207,405, iar ultimii câștigători sunt Karen Khachanov (la simplu) și Marcel Granollers / Rajeev Ram (dublu).