Ashleigh Barty (1 WTA) a debutat cu dreptul la Turneul Campioanelor, reușind să întoarcă soarta meciului cu Belinda Bencic (7 WTA) după ce a cedat primul set cu 5-7. Australianca a avut apoi o evoluție impecabilă, cedând doar trei game-uri până la finalul partidei. A fost 5-7, 6-1, 6-2 pentru liderul mondial, după aproape două ore de joc.

Primul set al întâlnirii dintre Barty și Bencic a fost unul foarte echilibrat, un singur break făcând diferența. Elvețianca a rupt echilibrul la scorul de 5-5, fructificând prima sa minge de break (Barty a avut o șansă de break la scorul de 1-0 în favoarea sa, dar a fost anulată de Bencic). Belinda a pus capăt setului cu un game câștigat la 15 pe propriul serviciu, scor 7-5.

Din setul secund, soarta meciului s-a schimbat brusc, iar Barty nu i-a mai lăsat nicio șansă adversarei. Fără să-și piardă serviciul până la finalul partidei, liderul mondial a mai cedat doar trei game-uri. În actul al doilea a condus cu 5-0 și s-a impus în cele din urmă cu 6-1, împingând setul în decisiv.

Belinda a câștigat game-ul de debut din decisiv, dar apoi a urmat o serie de cinci game-uri consecutive câștigate de australiancă. Elvețianca a mai pus apoi un game pe tabelă în dreptul său, dar nu a făcut decât să amâne deznodământul. Barty a servit pentru meci, încheind partida la a doua oportunitate, după o oră și 58 de minute.

Statistica partidei Barty vs Bencic:

Ași: 10-4

Duble greșeli: 6-4

Lovituri câștigătoare: 30-17

Erori neforțate: 29-30

Puncte câștigate cu primul serviciu: 82% (42/51) - 62% (29/47)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 51% (18/35) - 56% (19/34)

Puncte de break salvate: 50% (1/2) - 60% (6/10)

Puncte de break câștigate: 40% (4/10) - 50% (1/2)

Total puncte câștigate: 56% (93/167) - 44% (74/167)

Durata partidei: 1h 58min.

Tot duminică, în primul meci din Grupa Roșie, Naomi Osaka a învins-o pe Petra Kvitova, scor 7-6(1), 4-6, 6-4.

Clasament Grupa Roșie:

1. Barty 1 punct (seturi câștigate/pierdute 2/1)

2. Osaka 1 (2/1)

3. Kvitova 0 (1/2)

4. Bencic 0 (1/2)

Aici poți urmări o amplă prezentare a Turneului Campioanelor de la Shenzhen.

2) Dacă două jucătoare sunt la egalitate, se va ține cont de meciul direct

3) Dacă mai mult de două jucătoare sunt la egalitate din punct de vedere al numărului de victorii, atunci criteriile sunt următoarele:

- setaverajul (diferența dintre numărul de seturi câștigate și numărul de seturi pierdute)

- diferența dintre numărul de game-uri câștigate și numărul de game-uri pierdute.

- numărul cel mai mare de game-uri câștigate.

Ce a fost la ediția trecută

Singapore și-a trăit anul trecut "cântecul de lebădă", turneul plecând după cinci ediții din "Singapore Indoor Stadium". Simona Halep a obținut calificarea la fiecare dintre ediții, însă din păcate în 2018 nu a putut juca din cauza unei accidentări.

Campioană s-a încoronat, în premieră, Elina Svitolina: 3-6, 6-2, 6-2 cu Sloane Stephens. La dublu, Timea Babos și Kristina Mladenovic au ridicat trofeul, după o finală câștigată împotriva perechii Barbora Krejcikova/ Katerina Siniakova (favorite 1), scor 6-4, 7-5.