După ce a devenit, miercuri, cea mai tânără jucătoare din istorie calificată în sferturile unui turneu WTA (la doar 15 ani și aproape șapte luni), Cori Gauff a reușit surpriza turneului de la Linz și a eliminat-o pe Kiki Bertens, principala favorită.

Gauff (110 WTA) a avut nevoie de o oră și 38 de minute pentru a o învinge cu 7-6(1), 6-4 pe olandeza clasată pe locul 8 WTA.

Primul set a ajuns la tiebreak după ce ambele jucătoare au servit foarte bine (Kiki Bertens a salvat singura minge de break a adversarei). Cori a dominat în prelungirile actului și s-a impus cu 7-1. În setul secund, americanca a salvat două mingi de break în game-ul al doilea și a câștigat la primire în al treilea, urmând o serie de șapte game-uri fără break de cele două părți (6-4 pentru Gauff).

Pentru un loc în finală, Cori Gauff se va duela cu Andrea Petkovic (Germania, 75 WTA, 32 ani), care a trecut de Viktoria Kuzmova (Slovacia, 53 WTA), scor 6-4, 6-1.