Marius Copil, învins în sferturile turneului de la Mouilleron le Captif, după ce a câștigat primul set cu Jannick Sinner

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Vineri, 11 octombrie 2019, 16:21 Sport | Tenis

Marius Copil
Marius Copil (90 ATP) a fost eliminat, vineri, în sferturile de finală ale turneului challenger din localitatea franceză Mouilleron le Captif, dotat cu premii totale de 92.040 euro, după ce a fost învins de italianul Jannick Sinner (18 ani, 127 ATP), scor 3-6, 6-1, 6-4. Meciul a durat o oră și 53 de minute.

Marius a servit 15 ași (adversarul a avut 6), dar italianul a avut procentaje mai bune la ambele servicii.

Aceasta a fost prima confruntare directă dintre Copil și Sinner. Arădeanul a obținut pentru prezența în sferturi un cec de 2.480 euro şi 18 puncte ATP.

Jannick Sinner, al 14-lea favorit, va juca în semifinale cu învingătorul meciului dintre austriacul Dennis Novak (124 ATP) și francezul Mathias Bourgue (247 ATP).