​Drumul lui Roger Federer (3 ATP) s-a oprit în sferturi la Masters-ul de la Shanghai, după ce elvețianul a fost învins în trei seturi de germanul Alexander Zverev (6 ATP), scor 6-3, (7)6-7, 6-3.

Zverev a servit excelent în primul set al partidei (89% cu , 80% cu ) și a avut nevoie de doar o oportunitate pentru a face break împotriva lui Federer (în game-ul al șaselea). După doar 28 de minute, Alexander s-a impus cu 6-3.

Setul secund a fost unul mult mai intens, Federer trecând la conducere (2-0), însă Zverev a reușit să egaleze rapid și să ajungă în postura de a servi pentru câștigarea partidei. Federer a salvat trei mingi de meci (de la 40-0) și a împins disputa în tiebreak. Chiar dacă a fost primul care a făcut minibreak (la 4-3), Federer și-a pierdut din nou avantajul și a fost nevoit să mai salveze două mingi de meci (la 6-5 și 7-6) înainte de a câștiga trei puncte consecutive și setul.

În setul decisiv, Alexander Zverev s-a desprins la 3-0 și nu a mai putut fi oprit de adversar, impunându-se cu 6-3 (a fructificat a șasea minge de meci).

Zverev a servit nu mai puțin de 17 ași (față de doar trei ai elvețianului) și a câștigat în total 101 puncte, cu 20 mai multe decât Federer.

În urma acestui meci, Zverev îl conduce cu 4-3 pe Federer îl confruntările disputate în circuitul ATP.

Pentru un loc în marea finală, Alexander Zverev se va duela Matteo Berrettini (13 ATP), care a trecut de Dominic Thiem (5 ATP), scor 7-6(8), 6-4.

Rezultatele înregistrate în sferturi:

Stefanos Tsitsipas (6) vs Novak Djokovic (1) 3-6, 7-5, 6-3

Daniil Medvedev (3) vs Fabio Fognini (10) 6-3, 7-6(4)

Alexander Zverev (5) vs Roger Federer (2) 6-3, (7)7-9, 6-3

Matteo Berrettini (11) vs Dominic Thiem (4) 7-6(8), 6-4

"Shanghai Masters" are loc în perioada 6-13 octombrie și face parte din categoria "ATP World Tour Masters 1000". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de $7,473,620. În urmă cu un an de zile, câștigător al competiției a fost Novak Djokovic.