Parcursul lui Andy Murray (503 ATP) la turneul ATP de la Beijing s-a oprit în sferturi. Fostul lider mondial a fost învins în două seturi de austriacul Dominic Thiem (5 ATP), principalul favorit, scor 6-2, 7-6 (3), după o oră și 55 de minute de joc.

În semifinale, Thiem îl va înfrunta pe rusul Karen Hacianov (9 ATP), cap de serie numărul patru, care a dispus în trei seturi de italianul Fabio Fognini (12 ATP), cap de serie 6, scor 3-6, 6-3, 6-1, după o oră și 48 de minute de joc.

Pentru a ajunge în sferturi la Beijing, Andy Murray a avut parte de două meciuri dificile, iar risipa de energie și-a spus cuvântul. Britanicul l-a învins în primul tur pe italianul Matteo Berrettini (13 ATP), cap de serie numărul 8, scor 7-6(2), 7-6(7), iar în optimi a trecut de Cameron Norrie (69 ATP), scor 7-6(6), 6-7(4), 6-1.

Pentru Andy Murray este cel mai bun parcurs la un turneu ATP, după operația la șold suferită în luna ianuarie. El a obținut săptămână trecută prima victorie în circuit, la Zhuhai, scor 6-3, 6-7(6), 6-1 cu Tennys Sandgren, înainte de a fi eliminat în optimi de Alex de Minaur (scor 4-6, 6-2, 6-4), cel care avea să câștige competiția.

Ultimul punct al partidei Thiem vs Murray:

S-au disputat vineri în sferturi:

Karen Khachanov (Rusia/N.4) - Fabio Fognini (Italia/N.6) 3-6, 6-3, 6-1

Dominic Thiem (Austria/N.1) - Andy Murray 6-2, 7-6(3)

Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.3) - John Isner (SUA) 7-6(3), 6-3

Alexander Zverev (Germania/N.2) - Sam Querry (SUA) 7-6(3), 6-2

Program semifinale:

Dominic Thiem vs Karen Khachanov

Stefanos Tsitsipas vs Alexander Zverev

China Open se dispută în perioada 30 septembrie - 6 octombrie la Beijing, pe hard, are premii totale în valoare de $3,515,225 și face parte din categoria "500". Ultimul campion este Nikoloz Basilashvili (2018).