Așa cum era de așteptat, Bianca Andreescu a avut parte de un meci dificil cu Elise Mertens (23 WTA), partida având multe break-uri și răsturnări de situație. Mai puternică din punct de vedere mental, Bianca s-a impus în două seturi, scor 6-3, 7-6(5), iar seria câștigătoare din circuitul WTA a ajuns la 15 victorii consecutive.

Primul set al partidei a fost unul al incertitudinilor de la lansare: au fost în total nu mai puțin de 5 break-uri, manșa fiind câștigată până la urmă de Bianca (6-3) - a greșit mai puțin pe propriul serviciu.

Setul al doilea și-a schimbat însă cursul: Mertens a comis mai puține erori, a fost inspirată la punctele importante, a obligat-o pe Bianca să comită mai multe greșeli neforțate. A făcut break-ul Elise, iar apoi grație serviciului s-a distanțat până la 4-1.

Cunoscută drept o mare luptătoare, Andreescu nu a renunțat și a pus în scenă o revenire de efect: de la 1-4, Bianca a devenit și mai agresivă, a avut în forehand o lovitură decisivă și a ajuns în situația de a servi pentru a egala la 4.

A urmat un game echilibrat, cu multe momente favorabile de ambele părți, în urma căruia Bianca a fost nevoită să salveze și două mingi de break. S-a ajuns la 4-4, iar apoi canadianca a trecut cu bine și peste o șansă de set a adversarei (venită la 5-4).

Scăpată dintr-un moment critic al setului, Bianca a accelerat încă o dată: forehand-ul a plesnit mingea, iar reverul a dus la bun sfârșit munca. Andreescu a făcut break-ul (ajutată și de imprecizia adversarei), iar apoi a ajuns în situația de a servi pentru a închide partida.

Cu toate că a avut 30-0, Bianca a pierdut game-ul, iar setul s-a dus în tiebreak. S-a jucat la un nivel incredibil, cu defensive de fier și cu ofensive care au produs multe lovituri spectaculoase. De la 1-3, Bianca a adunat trei puncte la rând, iar apoi și-a adjudecat tiebreak-ul cu 7-5. Meciul de pe arena centrală a durat o oră și 55 de minute.

6-3, 7-6(5) cu Elise Mertens.

China Open se dispută în perioada 28 septembrie - 6 octombrie la Beijing, pe hard, are premii totale în valoare de $8,285,274 și face parte din categoria Premier Mandatory. Ultima campioană este Caroline Wozniacki (2018).