Andy Murray (503 ATP) continuă parcursul la turneul de la Beijing, după o victorie muncită în fața lui Cameron Norrie (Marea Britanie, 69 ATP). După două seturi decise la tie-break, fostul lider mondial a dominat autoritar decisivul și s-a impus la capătul unui meci de două ore și 54 de minute, scor 7-6(6), 6-7(4), 6-1.

Pentru Murray este prima dată când reușește două victorii consecutive într-un turneu ATP, după intervenția chirurgicală suferită la șold, la finalul lunii ianuarie a acestui an. Ultima dată când Andy trecea de primele două tururi la un turneu ATP se întâmpla în urmă cu un an, la Shenzhen.

În primul tur de la Beijing, britanicul a trecut de italianul Matteo Berrettini (13 ATP), cap de serie numărul 8, scor 7-6 (2), 7-6 (7).

După acest succes, Murray și-a asigurat un salt impresionant în clasamentul ATP, de 271 poziții. În acest moment, britanicul ocupă locul 286.

În sferturi, Andy Murray îl va întâlni pe învingătorul partidei dintre Dominic Thiem (Austria, 5 ATP), principalul favorit, și Zhizhen Zhang (China, 213 ATP), beneficiarul unui wild-card.

Statistica meciului Norrie vs Murray:

Ași: 10-6

Duble greșeli: 4-2

Lovituri câștigătoare: 40-39

Erori neforțate: 40-31

Puncte câștigate cu primul serviciu: 62% (48/78) - 71% (41/58)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 49% (17/35) - 68% (27/40)

Puncte de break salvate: 69% (9/13) - 33% (1/3)

Puncte de break câștigate: 67% (2/3) - 31% (4/13)

Total puncte câștigate: 45% (95/211) - 55% (116/211)

Durata partidei: 2 h 54 min.

Operat la şold în luna ianuarie, Andy Murray şi-a făcut revenirea în competiţii cu ocazia turneului de la Queen's (17-23 iunie), unde a evoluat în proba de dublu alături de Feliciano Lopez, câştigând competiţia.

În probele de simplu, Murray a evoluat pentru prima dată la Cincinnati, însă a pierdut în primul tur în fața lui Richard Gasquet (4-6, 4-6). A urmat apoi participarea la Winston-Salem, unde a fost eliminat tot în runda inaugurală (6-7(8), 5-7 cu Tennys Sandgren).

Prima victorie la simplu în circuitul ATP pentru Murray, după operaţia suferită la şold, a venit săptămâna trecută (24 septembrie), la turneul de la Zhuhai. Fostul lider mondial și-a luat revanșa în fața lui Tennys Sandgren (scor 6-3, 6-7(6), 6-1), înainte de a fi eliminat în optimi de Alex de Minaur (scor 4-6, 6-2, 6-4), cel care avea să câștige competiția.