Andy Murray (503 ATP) a debutat cu dreptul la turneul de la Beijing, obținând o victorie uriașă în fața italianului Matteo Berrettini (13 ATP, favorit 8), unul dintre cei mai în formă jucători ai momentului în circuitul ATP. Britanicul s-a impus în două seturi decise la tie-break, scor 7-6(2), 7-6(7), după un meci intens care a durat două ore.

Andy MurrayFoto: atptour.com

Andy Murray a luptat incredibil în meciul cu Berrettini, arătând multă încredere în forțele proprii. Condus cu 4-2 în primul set, britanicul a reușit să revină, a egalat scorul la 5-5, iar apoi s-a impus la tie-break, scor 7-2. Murray nu și-a pierdut niciodată serviciul în tie-break și a bifat două mini-break-uri, adjudecându-și primul set după 52 de minute.

Berrettini a fost cel care a făcut primul break și în actul secund, conducând cu 2-0. Murray a recuperat break-ul în game-ul următor, iar apoi s-a mers cap la cap cu serviciul și a fost din nou nevoie de tie-break. De data aceasta tie-break-ul a fost mult mai echilibrat, însă tot Murray a avut nervii mai tari, a salvat două mingi de set ale italianului și în final s-a impus cu 9-7.

În optimi, Murray se va duela cu britanicul Cameron Norrie (69 ATP), care a beneficiat în primul tur de abandonul chinezului Cristian Garin (33 ATP), la scorul de 7-6(5), 1-0 în favoarea sa, după o oră și 20 de minute de joc.

Statistica meciului Murray vs Berrettini:

Ași: 8-5

Duble greșeli: 0-2

Lovituri câștigătoare: 13-35

Erori neforțate: 14-32

Puncte câștigate cu primul serviciu: 75% (41/55) - 74% (32/43)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 60% (15/25) - 51% (18/35)

Puncte de break salvate: 71% (5/7) - 60% (3/5)

Puncte de break câștigate: 40% (2/5) - 29% (2/7)

Total puncte câștigate: 53% (84/158) - 47% (74/158)

Durata partidei: 2 h 01 min.

Operat la şold în luna ianuarie, Andy Murray şi-a făcut revenirea în competiţii cu ocazia turneului de la Queen's (17-23 iunie), unde a evoluat în proba de dublu alături de Feliciano Lopez, câştigând competiţia.

În probele de simplu, Murray a evoluat pentru prima dată la Cincinnati, însă a pierdut în primul tur în fața lui Richard Gasquet (4-6, 4-6). A urmat apoi participarea la Winston-Salem, unde a fost eliminat tot în runda inaugurală (6-7(8), 5-7 cu Tennys Sandgren).

Prima victorie la simplu în circuitul ATP pentru Murray, după operaţia suferită la şold, a venit săptămâna trecută (24 septembrie), la turneul de la Zhuhai. Fostul lider mondial și-a luat revanșa în fața lui Tennys Sandgren (scor 6-3, 6-7(6), 6-1), înainte de a fi eliminat în optimi de Alex de Minaur (scor 4-6, 6-2, 6-4), cel care avea să câștige competiția.