Liderul mondial a obținut calificarea în optimile turneului de la Beijing (China Open - Premier Mandatory), Ashleigh Barty trecând în două seturi, scor 6-4, 6-2, de incomoda Yulia Putintseva. În aceeași fază au obținut accesul (tot marți) și Petra Kvitova și Sofia Kenin.

Superioară la capitolul inspirație, Barty a reușit să închidă în două seturi meciul cu Putintseva, după o partidă în care și-a cedat o singură dată serviciul (în primul set).

Australianca a fost mai puternică, victoria venind normal (confruntarea a durat o oră și 17 minute).

Ultimul punct al partidei Barty vs Putintseva:

S-au disputat până acum în cursul zilei de marți:

Ashleigh Barty - Yulia Putintseva 6-4, 6-2

Petra Kvitova - Kristina Mladenovic 6-4, 6-4

Sofia Kenin - Anastasia Pavlyuchenkova 6-3, 6-2

Daria Kasatkina - Aryna Sabalenka 6-4, 7-6(5)

Naomi Osaka - Andrea Petkovic 6-2, 6-0

Caroline Wozniacki - Christina McHale 6-4, 6-0

Polona Hercog - Angelique Kerber 6-4, 6-2

Alison Riske - Alja Tomljanovic 6-3, 3-6, 6-4

Shuai Zhang - Sloane Stephens 6-3, 6-1.

China Open se dispută în perioada 28 septembrie - 6 octombrie la Beijing, pe hard, are premii totale în valoare de $8,285,274 și face parte din categoria Premier Mandatory. Ultima campioană este Caroline Wozniacki (2018).