Cap de serie numărul 13, Caroline Wozniacki (18 WTA) a fost eliminată de Su-Wei Hsieh (32 WTA) în prima rundă a turneului Premier 5 de la Wuhan. Daneza a pierdut în trei seturi, scor 7-6(2), 1-6, 2-6.

Caroline WozniackiFoto: ausopen.com

Wozniacki a condus cu 5-1 în primul set și părea să nu aibă probleme în a obține victoria, dar Su-Wei Hsieh a reușit să echilibreze situația pe tabelă și învingătoarea s-a decis la tie-break. Daneza a dominat autoritar, adjudecându-și tie-break-ul cu 7-2.

Începând din setul secund, jocul a curs într-o singură direcție. Wozniacki a mai apărut doar de trei ori pe tabelă, iar victoria i-a revenit taiwanezei după două ore și șapte minute, scor 6-7(2), 6-1, 6-2.

În turul secund, Su-Wei Hsieh se va duela cu Svetlana Kuznetsova (Rusia, 69 WTA), care a beneficiat de abandonul Yuliei Putintseva (Kazahstan, 38 WTA), la scorul de 6-1, 1-0.

S-au disputat luni la Wuhan, turul I:

Rebecca Peterson (SWE) - Camila Giorgi (ITA) 6-2, 0-0 (abandon)

Petra Martic (CRO) - Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-2

Ons Jabeur (TUN) - Donna Vekic (CRO/N.16) 4-6, 6-3, 6-3

Alison Riske (USA) - Kateryna Kozlova (UKR) 4-6, 6-3, 6-3

Su-Wei Hsieh (TPE) - Caroline Wozniacki (DEN/N.13) 6-7 (2/7), 6-1, 6-2

Svetlana Kuznetsova (RUS) - Yulia Putintseva (KAZ) 6-1, 1-0 (abandon)

Yafan Wang (CHN) - Lauren Davis (USA) 4-6, 6-4, 4-0 (abandon)

Christina McHale (USA) - Anastasija Sevastova (LAT/N.14) 4-6, 6-3, 6-3

România are o singură reprezentantă pe tabloul principal de simplu de la Wuhan. Simona Halep, favorita numărul 4, va juca marți, direct în turul al doilea, cu Barbora Strycova (Cehia, 34 WTA). Românca are 5-1 în meciurile directe cu Strycova.

"Dongfeng Motor Wuhan Open" face parte din categoria Premier 5, se dispută pe hard, are premii totale în valoare de $2,828,000, iar la start s-au aflat pe tabloul principal 64 de jucătoare. Aryna Sabaleka este ultima campioană de la Wuhan.

Principalele favorite ale turneului de la Wuhan sunt: Ashleigh Barty (1), Karolina Pliskova (2), Elina Svitolina (3), Simona Halep (4), Petra Kvitova (5), Kiki Bertens (6), Belinda Bencic (7), Qiang Wang (8).