Ana Bogdan (143 WTA) și Jaqueline Cristian (214) au ratat calificarea pe tabloul principal la Tashkent, turneu cu premii de 250.000 de dolari.

Jaqueline Cristian a fost învinsă de Olga Govortsova (Belarus, 212 WTA), scor 6-4, 4-6, 6-1, după două ore de joc.Cristian a ajuns în ultimul tur al calificărilor după abandonul Mihaelei Buzărnescu din turul precedent.

Ana Bogdan a început foarte bine partida cu Harriet Dart (Marea Britanie, 132 WTA), a câștigat primul set cu 6-3, însă le-a pierdut pe următoarele două cu același rezultat (în decisiv a condus cu 3-2, însă adversara a revenit și a câștigat patru game-uri consecutive). Meciul a durat două ore și 15 minute.

Pe tabloul principal de simplu se află trei românce: Sorana Cîrstea (95 WTA, cap de serie numărul opt) va juca în primul tur cu cehoaica Denisa Allertova (255 WTA), Monica Niculescu (104 WTA) o va înfrunta pe uzbeca Nighina Abduraimova (550 WTA, beneficiară a unui wild card), iar Irina Begu (98 WTA) va evolua contra unei jucătoare venite din calificări, potrivit News.ro.