Naomi Osaka a câștigat turneul disputat în Osaka, orașul său natal, după ce a învins-o pe Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia), scor 6-2, 6-3. Acesta este al patrulea titlu din cariera niponei în vârstă de 21 de ani (va împlini 22 în luna octombrie).

Impecabilă în spatele primului serviciu (a câștigat toate cele 20 de puncte disputate cu acesta), Naomi nu i-a oferit nicio șansă de break adversarei și a închis partida la a treia oportunitate (Pavlyuchenkova a salvat două consecutive la 5-2 în setul secund).

Osaka (4 WTA, principala favorită) a pierdut de două ori finala turneului Toray Pan Pacific Open, când acesta a avut loc în Tokyo (2016 și 2018), însă nu a mai putut fi oprită în acest an, câștigând trofeul fără să piardă vreun set (victorii în două seturi cu Tomova, Putintseva, Mertens și Pavlyuchenkova).

Pentru Naomi, finala de la Osaka a fost a șasea din carieră. Aceasta a mai câștigat alte trei titluri: Indian Wells, US Open (2018) și Australian Open (2019).