VIDEO Bianca Andreescu, sărbătorită la Mississauga în prezenţa premierului Canadei, Justin Trudeau: "Sunt mândră să reprezint această ţară peste tot în lume"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 16 septembrie 2019, 9:41 Sport | Tenis


Justin Trudeau si Bianca Andreescu
Foto: Captura Twitter
Prima câştigătoare din Canada a unui Grand Slam, Bianca Andreescu, a fost sărbătorită, duminică, în oraşul ei natal, Mississauga, în prezenţa câtorva mii de fani, care au fluturat steaguri ale Canadei, dar şi ale României, a premierului Justin Trudeau, a unor miniştri, autorităţi locale şi reprezentanţi ai federaţiei de tenis, transmite News.ro.

Primarul suburbiei oraşului Toronto, Bonnie Crombie, i-a înmânat jucătoarei de origine română cheia oraşului, cea mai înaltă formă de recunoştinţă pentru un cetăţean, şi a dezvelit indicatorul stradal cu numele sportivei, Andreescu Way.

La rândul său, Trudeau le-a mulţumit părinţilor Biancăi, Nicu şi Maria, aflaţi în public, pentru că au ales să se stabilească în Canada.

"Bianca este o inspiraţie pentru toţi canadienii tineri şi bătrâni. Dar ca să fiu sincer, ea este o inspiraţie pentru toţi tinerii canadieni deoarece a arătat că tinerii pot face orice. Este o dovadă că tinerii nu sunt liderii de mâine, ci lideii de azi, ca Bianca.

Dar aşa cum o sărbătorim pe această incredibilă tânără, această incredibilă performanţă, pe această incredibilă jucătoare de tenis, mai avem câteva persoane cărora trebuie să le mulţumim. Lui Nicu şi Mariei, şi lui Coco (n.r. - câinele familiei).

Nicu, Maria vă mulţumesc că aţi crescut această extraordinară fiică, o campioană incredibilă şi de asemenea vă mulţumesc pentru că în urmă cu mai mulţi ani aţi ales Canada pentru a începe şi a vă lansa familia voastră, deoarece în această ţară totul este posibil, iar voi şi alţii din Mississauga aţi demonstrat asta", a spus Trudeau în discursul său.

Primarul oraşului Toronto, John Tory, a declarat ziua de 16 septembrie drept Ziua Biancăi Andreescu în metropola canadiană, pentru "probabil cel mai mare succes într-o probă individuală din istoria Canadei".

"Dacă vrei să mergi gratis cu metroul poţi să o faci, dar nimeni altcineva nu poate", a precizat în glumă edilul.

Tory a purtat un tricou inscripţionat cu mesajul "Toronto o iubeşte pe Bianca" şi i-a înmânat sportivei altul, pe care scria "Acasă este la Toronto".

"Sunt o canadiancă mândră şi sunt mândră să reprezint această ţară peste tot în lume şi foarte modestă să sărbătoresc acest moment cu voi. Dacă eu am putut, dacă Serena (n.r. - Williams) a putut, dacă Roger (n.r. - Federer) a putut, dacă Raptors (n.r. - echipa care a câştigat NBA) au putut să o facă, atunci şi voi puteţi", le-a transmis Bianca Andreescu celor prezenţi.

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, în vârstă de 19 ani, a câştigat turneul de grand slam US Open, învingând-o în finală, la 7 septembrie, pe americanca Serena Williams, numărul 8 mondial, cu 6-3, 7-5.

Bianca Andreescu s-a născut în Canada, la Mississauga, o suburbie a oraşului Toronto, din părinţi români, Nicu şi Maria. Ea şi familia ei au venit pentru scurt timp în România, ţară în care campioana de la US Open a început tenisul, la vârsta de şapte ani. Apoi Bianca şi părinţii ei s-au întors în Canada şi sportiva a intrat în programul federaţiei canadiene de dezvoltare a carierei tinerilor jucători.

La vârsta de 19 ani, Andreescu a câştigat trei turnee importante, Indian Wells, de categorie Premier Mandatory, Rogers Cup, de categorie Premier 5 şi Grand Slam-ul US Open, toate în acest an.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7426 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    Bravo lor (Luni, 16 septembrie 2019, 10:10)

    produsulinternbrut [utilizator]

    Bravo lor c-au plecat din imputiciunea asta nenorocita numita Romania, tara asta hopeless. Un soi de sudul Italiei.
    Cum se poate, n-au stat aici pe post de prosti ai leprelor din Caracal??? (si nu numai din Caracal)
    • -26 (32 voturi)    
      De admirat nu sunt cei care au emigrat .... (Luni, 16 septembrie 2019, 10:41)

      KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui produsulinternbrut

      ..... si si-au uitat tara unde s-au nascut, pentru un pumn de malai in plus.
      De admirat sunt cei care au ramas si au rezistat, inca mandri ca sunt romani, pe pamantul natal.
      • +11 (19 voturi)    
        ai probleme grave ... (Luni, 16 septembrie 2019, 11:21)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

        1) cei care raman nu sunt eroi. raman acolo pt ca vor, pt ca nu pot pleca, pt ca le e frica sa plece sau au plecat, nu s-au acomodat si s-au intors.

        2) cei care au plecat nu sunt tradatori. au plceat din diverse motive. unii au reusit, altii nu.

        la cum pui tu problema esti ori un dacopat si / sau nationalist indoctrinat, ori platit sa posteze chestii d-astea la adresa romanilor plecati (deci si tu te-ai vandut pe un pumn de malai in plus), ori frustrat ca nu ai reusit sa pleci, ori toate. deci ... care-i adevarul?
        • -13 (15 voturi)    
          Sunt sigur (Luni, 16 septembrie 2019, 12:35)

          BuzzBuzzard [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

          Ca parintii tai se sting / sau stins de dorul tau si al nepotilor ! Chestia cu tradatorii sau eroii nu tine in fata unor parinti sfarsiti de dor !
          • +3 (9 voturi)    
            esti pe aratura (Luni, 16 septembrie 2019, 15:57)

            Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

            si asta tine de mentalitate. aici, UK, lumea vede ca pe ceva normal sa pleci din tara. am colegi ai caror copii, la 20 de ani, au plecat in Australia sa se angajeze, sau si-au luat familia si s-au mutat in state.

            crezi ca ar fi fost mai fericiti parintii daca ma stiau in tara dar mai nefericit decat sunt aici? crezi ca ar fi fost mai fericiti daca-si vedeau nepotii saptamanal, dar ar fi fost tristi ca nu putem merge intr-o vacanta? hai sa fim seriosi ...

            e ceva normal sa calatoresti, sa pleci unde vrei tu si unde crezi ca vei fi mai fericit, dar numai in romania chestia asta e vazuta ca o tradare.

            pana la urma, ai o singura viata, o traiesti asa cum crezi de cuviinta si faci tot ce-ti sta in putinta ca tu si familia sa fiti fericiti (prin fericit intelegi tu ce vrei, daca poti). daca fericirea ta e sa-ti plangi de mila si sa te consideri erou ca injuri guvernantii, good luck ...
            • 0 (4 voturi)    
              Bianca Andreescu se dopează (Marţi, 17 septembrie 2019, 7:40)

              simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

              Victoriile ei nu au nici o explicație logica alta decât dopajul. Este imposibil sa vii de pe locul 178 și pe urma câștigi apoi unul după altul trei turnee importante, din care ultimul cel mai de valoare, ajungând pe locul 5. Doar dopajul explica o asemenea performanta care apare brusc din nimic.
          • 0 (0 voturi)    
            Fiecare cu viata lui! (Marţi, 17 septembrie 2019, 14:14)

            produsulinternbrut [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

            Daca parintii (ai mei, ai altora) si-au distrus vietile ramanand in Romania, macar copiii sa nu ajunga sa regrete ca au facut la fel! Ce-i cu egoismul asta de a tine copilu' aproape pana da parintele coltu'?
      • +5 (7 voturi)    
        Bravo lor too!!! (Luni, 16 septembrie 2019, 18:16)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

        Dar omiti un lucru, doar 1% au rezistat si realizat ceva, 99% au ajuns asistati sau slugi la Golani gen Budalau sau Mitraliera. So no thanks, lumea e mare, nu tre sa stau printer slugi si prosti, daca pot si daca vreau.
  • -11 (15 voturi)    
    Oare (Luni, 16 septembrie 2019, 12:31)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Avem o noua Buchard la orizont ?
    Mai mult ca sigur !
    • +4 (6 voturi)    
      Cat de sigur esti??? (Luni, 16 septembrie 2019, 18:14)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      Ca stii cine e extrem de sigur pe sine de obicei!!!
  • +14 (14 voturi)    
    Terminati cu disputele prostesti! (Luni, 16 septembrie 2019, 16:19)

    Habermas [utilizator]

    Si mai bine, nu le incepeti.
    Bravo Canadei ca este capabila sa atraga.
    Bravo oamenilor capabili care gasesc locul unde, si calea, de a reusi prin munca onesta si astfel sa serveasca omenirii - sa inspire oameni, sa creeze bine.

    Romania sa se inspire (inclusiv) de la Canada.
    Romania sa devina o tara atractiva. Punct.

    Lasati invidia.
    Aceasta sportiva si parintii ei nu si-au uitat originile, iar cine se informeaza stie foarte bine acest lucru. Pur si simplu fiecare om isi cauta drumul in viata si reuseste acolo unde isi poate dezvolta si fructifica talentul prin munca.