VIDEO Surpriza anului în WTA: Kim Clijsters (36 de ani) a anunțat revenirea în activitate

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 12 septembrie 2019, 15:26 Sport | Tenis


Kim Clijsters (stanga), in studioul Eurosport de la Roland Garros
Foto: kimclijsters.com
Pe 8 iunie a împlinit 36 de ani, iar joi a anunțat că are nevoie de o nouă provocare. Kim Clijsters (câștigătoarea a patru Grand Slam-uri) va reveni în tenisul profesionist, informează site-ul oficial al WTA.

"Nu este ca și când aș avea nevoie să demonstrez ceva. Cred că este vorba doar despre provocare. Am prieteni care ar spune: vreau să alerg maratonul de la New York înainte să împlinesc 50 de ani. În cazul meu, încă iubesc să joc tenis.

Iubirea și plăcerea încă sunt acolo, rămâne de văzut acum dacă voi fi capabilă să aduc pe teren un nivel de care să fiu mulțumită. Nu simt nevoia să dovedesc cuiva ceva, este o provocare doar pentru mine și vreau să fiu din nou puternică.

Pot să fiu mama a trei copii şi o jucătoare de tenis cât se poate de bună? Să încercăm pentru ultima oară. Ne vedem în 2020" - Kim Clijsters pentru site-ul oficial al WTA.

De-a lungul carierei, Clijsters s-a retras de mai multe ori din tenisul profesionist. Între mai 2007 și august 2009, iar apoi între septembrie 2012 și ianuarie 2020 (când a anunțat că va reveni).

A devenit numărul unu WTA pe 11 august 2003. A câștigat 4 Grand Slam-uri în carieră: Australian Open (2011), US Open (2005, 2009 și 2010).

Ce a postat Clijsters:

Site-ul WTA: Bine ai revenit, Kim!



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3261 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Indiferent de rezultate,..... (Joi, 12 septembrie 2019, 15:31)

    gigiN [utilizator]

    ... imi va fece mare placere sa o vad!!!
    • +1 (1 vot)    
      Me... (Vineri, 13 septembrie 2019, 10:43)

      Dansaiezecisiopt [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Si mie!
  • 0 (12 voturi)    
    Sunt rautacios dar n-am ce face ! Situatia o cere (Joi, 12 septembrie 2019, 16:09)

    Susufler0 [utilizator]

    Pai cum sa nu revii cand daca primesti (si e clar ca primesti, datorita numelui) 4 wild-card-uri la cele patru turnee de grand slam, castigi cateva sute de mii de euro pt participarea la turul 1 ? :)))
    • +5 (7 voturi)    
      primeste pentru ca organizatorii ii dau (Joi, 12 septembrie 2019, 16:53)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      si ii dau pentru ca si ei la randul lor vand, nu se fac binefaceri la grand slamuri. Si vand, pentru ca e un nume, si lumea e curioasa sa o vada si sa plateasca bilet pt asta
      • -1 (5 voturi)    
        @AndJorj, eu nu am spus altceva ! (Joi, 12 septembrie 2019, 20:18)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

        Am spus insa in plus printre randuri, dar acum o zic si mai in clar, ca nu va trece de primul tur pt ca organizatorii nu pot sa o faca si cap de serie cum au facut-o pe Serena, astfel ca va nimeri mai mereu cu jucatoare gen Sofia Kenin care o vor zvanta !

        PS. Atat !
        • +1 (3 voturi)    
          ! (Vineri, 13 septembrie 2019, 10:45)

          Dansaiezecisiopt [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          De ce esti atat de sigur ca ,,o vor zvanta?
          • +1 (3 voturi)    
            Fiindca s-a retras de 8 ani (acum are 36) (Vineri, 13 septembrie 2019, 14:36)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Dansaiezecisiopt

            Si e aproape imposibil sa revii la un nivel decent ! Exista e adevarat sansa sa joace cu o venita din calificari. In astfel de situatii poate vorbim de infrangere "decenta" ! Jocul de tenis practicat dupa retragere cand si cand pt pastrarea tonusului fizic cat de cat precum si faptul ca a fost o mare jucatoare de tenis nu inseamna ca va putea redeveni o jucatoare competitiva. Daca urmaresti tenisul feminin mondial (concursurile wta) o sa imi dai dreptate.

            PS. Inlocuiesc "o vor zvanta" cu "o vor invinge clar, in seturi foarte scurte" !
            • +1 (1 vot)    
              Ca sa se inteleaga ! Nu am nimic cu ea ! (Vineri, 13 septembrie 2019, 15:48)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Din contra, cand era jucatoare activa imi placea sa o privesc jucand. Era una dintre favoritele mele. Tocmai de aceea acum imi e teama ca revenirea nu va fi reusita. E cazul boxerilor profesionisti, care se retrag si apoi dupa cativa ani revin in ring momiti de "retetele financiare" si o incaseaza prin ko in prima sau a doua repriza !

              PS. Mi-ar placea sa cred ( ar fi profund uman) ca revenirea lui Kim are la baza actualele "retete financiare"si nicidecum performanta inalta pt ca altfel s-ar dovedi o visatoare, o utopica !
            • 0 (0 voturi)    
              Da'de unde le stii tu..... (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 7:16)

              gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              ...tu pe toate,"academiciene" ? Trebuie sa ai capul .....foarte mare !!Esti doar un "Gica Contra"si numic mai mult !!!
              • +1 (1 vot)    
                Ca nu sunt un Gica Contra o dovedeste (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 10:18)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

                chiar faptul ca tu ai comentariul cu care ai deschis forumul notat numai cu "plus" ! Una la mana ! Doua la mana ; Spre deosebire de tine eu am jucat tenis de performanta (chiar daca doar pana la nivelul juniori) Deci stiu ce sunt alea antrenamente de cate 2-3 -4 ore pe zi timp de 6 zile pe saptamana, stiu ce inseamna competitia, stiu ce inseamna sa urci in clasament si sa intrii printre capii de serie si stiu si cum e cand joci din primul tur cu un cap de serie ! Stiu ce inseamna succesul si esecul, stiu ce e aia o demineralizare datorata dorintei nebune de a reveni cat mai repede in competitie dupa cate o accidentare (minora, dar accidentare). Stiu ce inseamna sa incerci sa revii dupa un an , nu 8 si la varsta de 16 ani nu 36 ! Da, domnule GigiN, din punctul acesta de vedere chiar ca eu sunt acadmician iar dumneata, omul de serviciu care spala holurile Academiei ! Si mai ai dreptate intr-o privinta : am capul mare Poate ca si datorita acestui fapt am absolvit doua facultati (inainte de 89) ! Deci, sa revenim : de ce sunt un Gica Contra ?