Patricia Maria Ţig (140 WTA) a revenit de la 0-1 la seturi, a trimis meciul în decisiv, dar nu a reușit să o învingă pe Laura Siegemund (84 WTA), cap de serie numărul opt. Jucătoarea din Germania s-a impus cu 6-2, 5-7, 7-5, după trei ore de joc, obținând calificarea în sferturile turneului de la Hiroshima.

Ţig a fost condusă cu 4-1 în setul secund, dar a reuşit să întoarcă scorul şi să se impună cu 7-5. Ea a continuat forma bună și în decisiv, a condus cu 2-0, dar Siegemund a făcut rebreak și apoi s-a mers cap la cap cu serviciul până la 5-5, când germanca a reușit break-ul decisiv. Patricia a salvat o minge de meci, însă Siegemund a profitat de cea de-a doua și a pus capăt partidei.

Patricia Ţig a ajuns pe tabloul prinipal de la Hiroshima după două victorii în calificări, în fața japonezelor Chihiro Muramatsu (291 WTA), scor 3-6, 7-5, 6-3 și Kyoka Okamura (327 WTA), scor 6-1, 6-1. În primul tur de pe tabloul principal, românca a învins tot o jucătoare din Japonia, Ayano Shimizu, scor 6-4, 6-2.

Ţig va primi pentru participare un cec de 3.310 dolari şi 48 de puncte WTA.

Siegemund (31 ani) conduce acum 3-1 în meciurile directe cu Ţig, singura victorie a româncei venind vara aceasta, în semifinale la Bucureşti, scor 6-3, 6-1. Germanca s-a mai impus în 2016, la Charleston, în primul tur, cu 4-6, 6-3, 6-3, şi la US Open, în primul tur, cu 3-6, 6-3, 6-2.

În sferturi, Siegemund va juca împotriva învingătoarei dintre Christina McHale (SUA, 101 WTA) și Veronika Kudermetova (Rusia, 48 WTA), favorită numărul 2.

În optimile de la Hiroshima va evolua și Mihaela Buzărnescu (125 WTA), care va juca joi împotriva altei reprezentante a gazdelor, Kurumi Nara (182 WTA).