VIDEO Bianca Andreescu, în finală la US Open - Duel cu Serena Williams pentru marele trofeu

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 6 septembrie 2019, 6:49 Sport | Tenis


Serena Williams vs Bianca Andreescu
Foto: usopen.org
​Bianca Andreescu se află la o singură victorie distanță de primul titlu de Grand Slam din carieră, sportiva canadiană cu origini românești reușind să se califice în finala de la US Open (7-6(3), 7-5 cu Belinda Bencic). În ultimul act, Bibi se va duela cu Serena Williams (6-3, 6-1 cu Elina Svitolina).

Bianca a avut parte de un meci echilibrat cu Belinda, o confruntare de două seturi, dar care a ținut două ore și 13 minute. A fost nevoie de "prelungiri" în ambele manșe, scor 7-6(3), 7-5.

Cap de serie numărul 15, Bianca a avut nervii mai tari în finalurile seturilor, ea fiind mai inspirată în momentele decisive.

Cealaltă semifinală a fost una ușor dezechilibrată, Serena obținând victoria după doar o oră și 10 minute, scor 6-3, 6-1. Cu o evoluție apreciată până acum, Svitolina nu a putut face prea mare lucru în fața agresivității Serenei.

Semifinale:

Serena Williams (8) vs Elina Svitolina (5) 6-3, 6-1
Bianca Andreescu (15) vs Belinda Bencic (13) 7-6(3), 7-5

Serena va încerca încă o dată să egaleze recordul de titluri de Grand Slam deținut (încă) de Margaret Court - 24. Americanca are 7 titluri la Australian Open, 3 la Roland Garros, 7 la Wimbledon și 6 la US Open.

Interesant este faptul că Serena a pierdut ultimele trei finale de Grand Slam disputate, borna de 24 de titluri fiindu-i parcă "interzisă". A învins-o Angelique Kerber la Wimbledon (2018), Naomi Osaka la US Open (2018) și Simona Halep la Wimbledon (2019).

Ultimul Grand Slam câștigat de Serena datează din 2017, la Melbourne, atunci când a trecut în finală de sora Venus (6-4, 6-4).

De cealaltă parte, Bianca se află pentru prima dată într-o finală de Grand Slam.

Bianca conduce cu 1-0 în meciurile directe cu Serena, singura întâlnire venind în urmă cu doar câteva săptămâni, la Toronto. Atunci, Williams a abandonat în primul set, la scorul de 3-1 în favoarea sportivei care reprezintă Canada.

Finala US Open va avea loc sâmbătă seara. În România, competiția poate fi urmărită în direct pe Eurosport și LiveText și Livescore pe HotNews.ro.

Rezumatul partidei Andreescu vs Bencic:



Ce a spus Bianca la finalul partidei cu Belinda Bencic:


Bianca și sentimentul calificării în marea finală:
Rezumatul partidei Serena Williams vs Elina Svitolina:










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14384 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Domnul "bancher"... (Vineri, 6 septembrie 2019, 7:05)

    Alius [utilizator]

    .. ne spunea ca sunt altele mai bune ca ea, ca n-o sa castige US Open. Alea "mult mai bune ca ea" au disparut din peisaj. De fapt, nu, nu sunt altele mult mai bune ca ea la ora actuala. Si chiar daca nu o sa castige acum, US Open, cu singuranta o va face in viitorul foarte apropiat.

    BA o poate bate pe Serena. Cred ca mai complicate au fost meciurile cu Taylor Townsend si Bencic, decat cel care o sa fie cu Serena.

    Din pacate, multe duble greseli si erori nefortate. Si asta a dus la mai mult efort fizic din partea ei. Chiar si comentatorii au observat ca BA a aratat mai obosita si mai nervoasa decat Bencic.

    Oricum, bravo ei si succes!
  • -29 (35 voturi)    
    Bianca Andreescu e ca Maria Sarapova. Se dopează! (Vineri, 6 septembrie 2019, 7:23)

    simplex1 [utilizator]

    Dupa ce a câștigat turneul de la Indian Wells din martie 2019, Bianca Andreescu a fost prinsa dopata motiv pentru care a și luat o pauza revenind la Toronto, tot dopata. Acum la US Open situația ei este neschimbata.

    Este imposibil sa vii de pe un loc dincolo de 170 unde era la sfârșitul lui 2018 și dintr-o data sa câștigi turnee importante și foarte importante unul după altul brusc și în mod inexplicabil. Nu se vede un progres care ar fi rezultat din antrenamente. Este vorba de un salt abrupt. Doar dopajul iți da asemenea putere.
    • +5 (17 voturi)    
      pai (Vineri, 6 septembrie 2019, 7:28)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Chiar asa proaste or fi celelalte incat nu au invatat schema? Te dopezi 3 zile, castigi un turneu de grand slam apoi pleci in Bahamas si traiesti ca o boieroaica cu banii castigati.
    • +18 (22 voturi)    
      Dovezi? Ca de blamat e usor, din fotoliu (Vineri, 6 septembrie 2019, 8:10)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Nu se poate sa fiti asa de indoctrinati ca sa nu apreciati MUNCA fetei asteia de 19 ani. Si nu pentru ca are parinti romani, ci pentru ca munceste din greu si nu vine de niceieri. Are doar 19 ani.......
    • +9 (11 voturi)    
      aha! si Serena bea doar apa de izvor, nu? (Vineri, 6 septembrie 2019, 10:46)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      !!
    • -2 (6 voturi)    
      nu e chiar asa (Vineri, 6 septembrie 2019, 13:42)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Poti razbate in viata muuuult mai usor daca numele tau se termina in 'escu
      • -1 (3 voturi)    
        Asa este. (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:04)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Poate ti-au revenit emotiile, daca nu. prizeaza ceva si lasa-ne.
        • -3 (5 voturi)    
          nicidecum (Vineri, 6 septembrie 2019, 16:13)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          A ales Canada precum multi altii care azi urasc Romania si pe romani
          • +1 (1 vot)    
            nu ea ci.. (Vineri, 6 septembrie 2019, 19:50)

            exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            parintii ei au ales canada pt a scapa de greata provocata de specimene ca tine si ca simplex1....
        • -3 (5 voturi)    
          in numele cui vorbesti (Vineri, 6 septembrie 2019, 16:14)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Site-ul nu e a lui mata.
    • +5 (5 voturi)    
      Si cum a ajutat-o dopajul? (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:15)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      A facut-o mai creativa? Sau cum?

      Daca nu se vede progresul, despre ce dopaj vorbim? Si totusi, fara progres (in opinia ta) a castigat. Cum este posibil sa joci la fel de slab, fara sa progresezi, dar sa castigi? Dopajul i-a orbit adversarele?

      Oricu tu esti unul din ala care sustne ca cei de la demonstratiile anti PSD se drogheaza, sunt platiti etc. Asa ca, "spusele" tale sunt doar niste minciuni. Totusi aberatiile tale au luat si niste plusuri. Probabil ca niulukul si jijel, coledzii tai, au sarit sa te sprijine.
      • -1 (1 vot)    
        are nickname Bibi (Vineri, 6 septembrie 2019, 17:49)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        asta spune totul
  • +7 (25 voturi)    
    Numai Halepa-i curata si muncitoare (Vineri, 6 septembrie 2019, 8:12)

    Plagarus [utilizator]

    Bravo Bianca.
  • +11 (19 voturi)    
    Bianca Andreescu (Vineri, 6 septembrie 2019, 8:50)

    nick24 [utilizator]

    Dacă va câstiga finala va avea aproape 4 milioane $, pierzătoarea, jumătate.
    Vor veni bani de la firme. Osaka are 10 milioane de la Nike, Simona ceva mai puțin.

    Îmi pare bine pt românașii nostri care alegând Canada au tras lozul CÂȘTIGĂTOR.

    Succes în finală!
  • +5 (13 voturi)    
    bravo (Vineri, 6 septembrie 2019, 9:11)

    Xorciser [utilizator]

    Si poate incepe si Simona sa joace, daca nu din alte motive macar din orgoliu... in stilul asta o sa piarda primul loc la stirile din tenis...
    • +5 (5 voturi)    
      lol (Vineri, 6 septembrie 2019, 11:43)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Cand joci tenis din copilarie, ai castigat destui bani, iti vine vremea maritisului si ti-ai si gasit alesul, probabil tenisul devine ceva mai putin important. Nu atat jocurile cat faptul ca orele de antrenament se imputineaza, iar mintea iti sta la altele.
  • -16 (18 voturi)    
    nu-i Romanca (Vineri, 6 septembrie 2019, 9:51)

    Scarface1000 [utilizator]

    Si-a renegat tara, sper sincer sa piarda, nu inteleg de ce sustineti o canadianca... ??
    • +9 (9 voturi)    
      am auzit-o în interviuri (Vineri, 6 septembrie 2019, 11:59)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      a povestit cum au emigrat părinții ei în Canada în 1995.
      apoi în alt interviu a spus că e româncă la fel ca Nadia Comăneci care era în lojă, la meciul ei.
      Dacă nici pe Simona nu a ajutat-o statul român în cariera de început, înseamnă că nici ea nu e româncă?
      Sper ca Bianca să câștige în finală să joace și în Turneul Campioanelor și astfel se va auzi și de Canada și de România! Vor fi 2 românce la acel turneu !!!
    • +3 (3 voturi)    
      scarface? (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:54)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      nooo, shitface, maybe.
    • +6 (6 voturi)    
      Cum si cand si-a renegat tara? (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:22)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Da-ne si noua nise vorbe de-ale ei, din care sa reiasa asta. Si care tara si-a renegat-o? E ca si cum ai spune ca tu, care te-ai nascut si ai copilarit in orasul in care ai copilarit, ai ales sa traiesti acolo pe durata copilariei si ai renegat celelalte orase/regiuni. E stupid. Dar e alegerea ta sa fii asa, tu nu ai regenat stupizenia si o practici.

      Si daca e canadianca, care-i problema? Nu intelegi de ce este sustinuta o canadianca, dar vrei sa piarda ca nu e romanca, Asta da, chiar e de inteles.
    • +1 (1 vot)    
      Sa-i radem pe toti marii romani ce sau implinit... (Vineri, 6 septembrie 2019, 20:30)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      .....in lumea larga si nu uita diaspora refugiata economic din RO.( Brancusi, Cioran,Ionesco,Sergiu Comissiona,Jean Negulesco,Eliade,Coanda,Ciulei,Pintilie, Serban,....Johnny Weissmuller,Bute,Comaneci....
    • +1 (1 vot)