Bianca Andreescu o poate depăși pe Simona Halep în clasamentul WTA dacă va câștiga US Open-ul

de Red. Sport     HotNews.ro
Marţi, 3 septembrie 2019, 13:53 Sport | Tenis


Bianca Andreescu
Foto: wta/ twitter
Bianca Andreescu (19 ani, nr. 15 WTA) a reușit o performanță extraordinară la US Open 2019. Jucătoarea din Canada de origine română s-a calificat, marţi dimineaţă, în sferturile de finală, după o victorie în faţa americancei Taylor Townsend (23 ani, nr. 93 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-2, informează Mediafax.

În acest moment, Bianca a urcat 6 poziții în clasamentul WTA, până pe locul 9, cu 3.265 de puncte. Însă, în cazul în care sportiva din Canada va câștiga turneul de Grand Slam, va ajunge pe locul 4 în ierarhia mondială, poziție care este ocupată în acest moment de Simona Halep.

Fostul lider mondial are 4.803 puncte, iar Bianca Andreescu ar ajunge la 4.835 de puncte.

Până la meciul decisiv, sportiva de 19 ani mai are de jucat două meciuri. Iar următorul este cel din sferturile de finală ale competiţiei, în care Andreescu o va întâlni pe Elise Martens, locul 25 WTA şi campioană la Qatar Total Open.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5565 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    Andreescu joaca pt CANADA (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:03)

    Kosmos [utilizator]

    Chiar n-am simtit nici o emotie.
    • +6 (12 voturi)    
      Dar dacă... (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:07)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      ...ar fi jucat cu Halep și ar fi învins-o ai fi simțit vreo emoție sau ai fi spus „la urma urmei e tot o româncă de-a noastră”? :)))
      • -10 (14 voturi)    
        nu sefu (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:41)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

        A ales CANADA . E canadianca de aia joaca pt CANADA. no feelings
        • +8 (8 voturi)    
          Sefu'.. (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:09)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          Nu a ales Canada, ci s-a nascut in Canada. Nu ea a ales.

          In alta ordine de idei, cei care voteaza din afara, cand voteaza si castiga aia cu care tii, ai vreo emotie?
        • +4 (6 voturi)    
          La ATP.. (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:58)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          ...ai pentru cineva feelings? Sau la un Campionat Mondial de Fotbal? Sau pentru o echipa din Champions League? Sau dupa ce se retrage Simona Halep din competitii, o sa te mai uiti la tenis feminin? Daca da, o sa ai si tu, ca noi, ceilalti muritori, o favorita pentru care sa ai feelings, emotii?

          Daca nu, bravo tie, ai trecut testul: esti un robot.

          Nu stiu daca ai prins ideea, dar incerc sa explic: poti sa ai feelings/emotii si pentru cineva care nu reprezinta Romania sau nu are legatura cu Romania.
        • +5 (7 voturi)    
          Bianca Andreescu (Marţi, 3 septembrie 2019, 16:28)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          1) are AMBII părinți români
          2) a început tenisul la Pitești (România)
          3) a declarat că e româncă ca și Nadia Comăneci, care era în tribună ( oare nici Nadia nu e româncă?)
          Da, este născută în Canada, a fost foarte mult ajutată de Canada, joacă pt Canada , dar merită susținetea noastră, ca singura jucătoare de origine română care a mai rămas la US Open.
  • -4 (12 voturi)    
    So.... (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:05)

    gigiN [utilizator]

    ...what ????
    • -13 (15 voturi)    
      nu castiga Bianca acest US Open (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:15)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Sunt unele mult mai tari ca ea.
      • +8 (10 voturi)    
        Care sunt "unele"? (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:07)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Numai Bencic mi se pare periculoasa. Si nu conteaza numai cine e "mai tare", ci si ce zi prinde acea "mai tare".
  • -4 (14 voturi)    
    Conteaza mai putin... (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:07)

    sim18 [utilizator]

    Simona sta in top de multi ani, si joaca fara intreruperi mari. Andreescu a jucat cateva meciuri acest an. Si daca o depaseste, asta este, sa vedem cat va reusi sa se mentina acolo. Acest lucru este important.

    Hai, Simona!!!!
    • +4 (8 voturi)    
      Nici asta nu prea conteaza .. (Marţi, 3 septembrie 2019, 15:39)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      .. cand "tragi linia". Mai mult conteaza cate turnee castigi si ce fel de turnee castigi.

      Tu ce ai prefera: sa stai in primii 10 fara nici un turneu mare castigat, sau sa fii in primii 50 si sa castigi in fiecare an cate un turneu de Grand Slam?
    • 0 (2 voturi)    
      Din ultimele 25 de meciuri a castigat 23 ! (Miercuri, 4 septembrie 2019, 19:11)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      Doar in 2019 : Auckland,Melbourne,Newport Beach,Fed Cup, Acapulco, Indian Wells, Miami, Paris, Toronto, New York !!
  • +4 (8 voturi)    
    ...nu numai bianca... (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:23)

    tacanel [utilizator]

    ...dar si svitolina o poate depasi pe halep, daca ajunge in semifinale la usopen 2019....simona ramane doar cu wimbledon castigat in acest an...simona sa nu pui mana pe racheta timp de doua saptamani si sigur vei castiga turneul campioanelor...asa cum s-a intamplat la toronto si cincinnati...ca sa nu mai vorbim de usopen 2019...
  • +5 (9 voturi)    
    nu cred ca conteaza (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:39)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Ambele-s romance.
  • +7 (13 voturi)    
    felicitari Simona. felicitari Bianca (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:47)

    CVL [utilizator]

    La urma urmei, fetele sunt romance. Si intre noi fie vorba, statul nu a ajutat pe niciuna dintre ele. Simona joaca si reprezinta Romania. Eu personal ma bucur pentru succesele Simonei si apreciez ca nu se lasa si lupta pana la capat. Asta este, nu joaca cu un perete, joaca cu un adversar care riposteaza. S-a intamplat ca cealalta sa fi fost intr-o zi mai buna, iar Simona a facut mai multe greseli. Recunosc ca am o satisfactie ca cea care a eliminat-o pe Townsed e Bianca. La fel de mult ma bucur sa vad ca Bianca s-a calificat mai departe la US Open. La meci direct intre cele doua probabil tin cu Simona (sunt fan Simona de multa vreme), dar oricare ar fi rezultatul, ma bucur de meci si apreciez daca meciul este frumos.
    • +3 (5 voturi)    
      Exact!!! (Marţi, 3 septembrie 2019, 16:33)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      la un meci direct între ele-cea mai bună să câștige si va merita aplauzele noastre.
      Dacă ar fi jucat cu Cîrstea, cum se dădea ca sigur?
      Cea mai bună câștiga și nu se supăra nimeni...