​​Naomi Osaka (Japonia, deținătoarea trofeului și principala favorită) a fost eliminată, luni, în optimile de finală ale Grand Slam-ului american. Nipona a fost învinsă de elvețianca Belinda Bencic (12 WTA), scor 7-5, 6-4, după o oră și 25 de minute de joc.

În sferturi, Belinda Bencic o va întâlni pe croata Donna Vekic (23 WTA), care a învins-o pe Julia Goerges (Germania, 30 WTA), scor (5)6-7, 7-5, 6-3. În setul al doilea, Goerges a ratat o minge de meci la 5-4 și A-40.

Osaka li se alătura celorlalte favorite eliminate devreme la US Open: Halep în turul al doilea, Ashleigh Barty și Karolina Pliskova în optimi. În urma rezultatelor înregistrate, Ashleigh Barty va reveni pe prima poziție a clasamentului WTA.

Clasamentul WTA în timp real:

1. Ashleigh Barty (Australia) 6.501 puncte

2. Karolina Pliskova (Cehia) 6.125

3. Naomi Osaka (Japonia) 4.846

4. Simona Halep (România) 4.803

5. Elina Svitolina (Ucraina) 4.682 (calificată în sferturi - dacă va câștiga turneul, va aduna 6.252 puncte)