Campion en-titre la New York, Novak Djokovic nu-și va putea apăra trofeul, sârbul abandonând meciul cu Stanislas Wawrinka din optimi în momentul în care era condus cu 2-0 la seturi (6-4, 7-5).

Liderul mondial pierduse primele două seturi ale disputei cu Wawrinka, iar în al treilea era condus cu break (2-1). Djokovic a abandonat din cauza unei accidentări la umărul stâng.

Partida de pe Arthur Ashe a durat o oră și 36 de minute până la momentul abandonului.

De știut: Wawrinka a revenit în setul al doilea de la 1-4 şi a câştigat opt din ultimele zece game-uri ale confruntării.

Ultimul jucător care a reușit să-și apere titlul la US Open a fost Roger Federer, în 2008.

În sferturi, Stan Wawrinka se va duela cu Daniil Medvedev (5 ATP), jucător aflat în cea mai bună formă a carierei.

În celălalt sfert de pe această parte de tablou de la US Open se vor întâlni Roger Federer (3 ATP) și Grigor Dimitrov (78 ATP).