US Open: Roger Federer, calificat în sferturi - Elvețianul a cedat doar patru game-uri în meciul cu David Goffin

Duminică, 1 septembrie 2019, 20:45 Sport | Tenis

Roger Federer
Roger Federer (3 ATP) a avut o misiune extrem de ușoară în partida cu belgianul David Goffin (15 ATP). Elvețianul și-a asigurat prezența în sferturile US Open după o oră și 22 de minute de joc, cedând doar patru game-uri, scor 6-2, 6-2, 6-0.

În faza următoare, Federer se va duela cu îGrigor Dimitrov (Bulgaria, 78 ATP), care a trecut de Alex De Minaur (Australia, 38 ATP), scor 7-5, 6-3, 6-4, după două ore și șapte minute de joc.

Federer va bifa a 13-a prezență în sferturi la US Open, egalându-l astfel pe Andre Agassi la acest capitol. Elvețianul a câștigat de cinci ori Grand Slam-ul american (2004, 2005, 2006, 2007 și 2008).

Jucătorii cu cele mai multe prezențe în sferturile US Open (Era Open):

Jimmy Connors 17
Andre Agassi 13
Roger Federer 13
Ivan Lendl 12
Novak Djokovic 11*
*va juca luni, după ora 03:30 (ora României)

US Open este ultimul Grand Slam al sezonului și are loc la New York în perioada 26 august - 8 septembrie. Competiția americană are premii totale în valoare de $57 milioane (peste 8% mărire față de 2018), campionii en-titre sunt Naomi Osaka și Novak Djokovic, iar aceasta este ediția cu numărul 139.

În România, competiția poate fi urmărită în direct pe Eurosport și LiveText și LiveScore pe HotNews.ro.