Qiang Wang (18 WTA) a produs surpriza în optimile turneului de la US Open, eliminând-o din competiție pe australianca Ashleigh Barty, favorita numărul 2. Chinezoaica s-a impus clar în fața fostului lider mondial, scor 6-2, 6-4, după o oră și 22 de minute.

Barty a început meciul cu un game alb și nimic nu anunța ce avea să urmeze. Chinezoaica în vârstă de 27 de ani a bifat o serie de cinci game-uri consecutive, profitând de numeroasele erori ale australiencei. Numărul doi WTA și-a mai trecut în cont un game, înainte de a ceda primul set după 31 de minute, scor 2-6.

Wang a debutat cu break în actul secund, suficient pentru a-i asigura prima calificare din carieră în sferturile unui turneu de Grand Slam. Până la final s-a mers cap la cap cu serviciul, chiar dacă ambele jucătoare au avut șanse de break. Barty a avut o minge de break la scorul de 0-1, patru la 3-4 și două la 4-5, însă chinezoaica a rezistat incredibil. La scorul de 5-3 în favoarea sa, Wang a ratat două mingi de meci pe serviciul adversarei. Australianca a avut puterea de a mai anula încă o șansă în game-ul următor, dar chinezoaica a fructificat-o pe cea de-a patra.

În sferturi, Qiang Wang o va întâlni pe învingătoarea dintre Serena Williams (8 WTA) și Petra Martic (22 WTA).

Ashleigh Barty câștigase ambele confruntări anterioare cu Wang, în 2018: 7-5, 6-4 la Strasbourg și 6-3, 6-4 la Zhuhai.