Patricia Țig (137 WTA) a ratat calificarea în turul al doilea al calificărilor la US Open, după ce a fost învinsă de rusoaica Valeria Savinykh (179 WTA), scor 4-6, 7-6(4), 6-3. Meciul a durat două ore și 45 de minute.

În setul al doilea, românca a condus cu 4-0, însă adversara a reușit să recupereze cele două break-uri și a împins partida în decisiv după ce a câștigat tiebreak-ul cu 7-4. În setul al treilea, Patricia a cerut un time out medical la scorul de 3-2 pentru adversară, a revenit pe teren, însă nu a mai fost la nivelul din începutul partidei și a fost eliminată.

Tot luni, partida dintre Gabriela Ruse și Alexandra Cadanțu a fost întreruptă din cauza ploii la scorul de 6-0, 5-4 pentru Ruse, după ce aceasta a ratat două mingi de meci.