​​Asleigh Barty (2 WTA și cap de serie 1) s-a calificat în sferturile competiției de la Cincinnati, după ce a învins-o pe Anett Kontaveit (Estonia, 20 WTA), scor 4-6, 7-5, 7-5. Meciul a durat două ore și 11 minute.

Kontaveit a avut break în față în fiecare set, însă a reușit să își treacă în cont doar prima manșă. În setul secund, estonianca a făcut break la 3-3, însă a ratat ocazia de se distanța la 5-3 (a avut 40-30) și Barty a împins partida în decisiv după ce a câștigat de două ori împotriva serviciului. În setul al treilea, Anett a condus cu 5-3, dar nu a putut închide partida (a fost chiar și 40-40, la două puncte de victorie). Ashleigh a făcut din nou două break-uri și s-a calificat în sferturi.

Pentru un loc în semifinale, Ashleigh Barty se va confrunta cu Maria Sakkari (Grecia, 33 WTA), care a trecut de Aryna Sabalenka (Belarus, 9 WTA), scor (4)6-7,6-4,6-4.

Turneul de la Cincinnati (Premier 5) se dispută în perioada 12-18 august, pe hard. Are premii totale în valoare de $2,944,486, la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare, iar directorul competiției este Andre Silva. Ultima campioană este Kiki Bertens, cea care a trecut în finală de Simona Halep.