Maria Sharapova (ajunsă între timp pe locul 97 în clasamentul WTA) a debutat cu o victorie la turneul de la Cincinnati (Premier 5), rusoaica trecând în două seturi, scor 6-3, 7-6(4) de Alison Riske (SUA, 37 WTA).

Maria SharapovaFoto: rolandgarros.com

Meciul de pe arena centrală a durat o oră și 56 de minute.

"Cred că am perseverat în timpul celui de-al doilea set și asta a fost foarte important. Puteam să ajung în aceeași situație ca săptămâna trecută, la Rogers Cup, când am pierdut în fața lui Anett Kontaveit, în setul trei. Cred că Riske este un adversar cu adevărat purternic și periculos în setul trei" - Maria Sharapova, citată de Mediafax.

În turul doi, Masha va avea un adversar de calibru, ea urmând să se dueleze cu Ashleigh Barty (2 WTA).

Turneul de la Cincinnati (Premier 5) se dispută în perioada 12-18 august, pe hard. Are premii totale în valoare de $2,944,486, la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare, iar directorul competiției este Andre Silva. Ultima campioană este Kiki Bertens, cea care a trecut în finală de Simona Halep. Primele patru favorite sunt Naomi Osaka, Ashleigh Barty, Karolina Pliskova și Simona Halep.