VIDEO Simona Halep, antrenament la Cincinnati alături de Darren Cahill

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 13 august 2019, 8:50 Sport | Tenis


Simona Halep si Darren Cahill
Foto: Captura Twitter
Ajunsă la Cincinnati după ce la Toronto a fost nevoită să abandoneze, Simona Halep a avut parte de un antrenament special pe tărâm american, fostul lider mondial pregătindu-se alături de Darren Cahill.

"Sunt foarte încrezătoare că voi juca. Nu cred că durerea pe care o am o să mă determine să renunţ la un turneu în totalitate. Mă simt destul de ok acum, am făcut tratament câteva zile. Astăzi o să încerc să joc, nu am jucat deloc de când am terminat jocul la Toronto. Sunt încrezătoare că o să pot să gestionez această durere", a precizat Simona Halep pentru Gabriel Morariu, corespondentul Digisport la Cincinnati.

De altfel, antrenorul australian i-a dat sfaturi Simonei pe toată durata turneului de la Wimbledon, competiție pe care Halep a câștigat-o în premieră după o finală cu Serena Williams.

Ce a spus Simona despre despărțirea de Cahill

"M-am simţit puţin pierdută când mi-a spus că ne vom despărţi, dar eram, de asemenea, încrezătoare. Ştiam că dacă voi pune în practică ceea ce m-a învăţat el în cei trei-patru ani, cât am fost împreună, atunci voi avea o şansă bună pe teren.Ne-am despărţit, dar vorbim în continuare. E prietenul meu şi îmi este alături tot timpul. A venit să vadă şi meciuri şi mi-a dat sfaturi prieteneşti. Sper să revină. Poate acest rezultat îl va aduce înapoi" - Simona Halep, potrivit The Guardian.

Turneul de la Cincinnati (Premier 5) se dispută în perioada 12-18 august, pe hard. Are premii totale în valoare de $2,944,486, la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare, iar directorul competiției este Andre Silva. Ultima campioană este Kiki Bertens, cea care a trecut în finală de Simona Halep. Primele patru favorite sunt Naomi Osaka, Ashleigh Barty, Karolina Pliskova și Simona Halep.

Posibilul traseu al Simonei Halep la Cincinnati:

Turul I - liber
Turul 2 - Carla Suarez Navarro/Ekaterina Alexandrova
Turul 3 - Amanda Anisimova/Madison Keys
Sferturi - Kiki Bertens/Belinda Bencic
Semifinale - Naomi Osaka/Serena Williams
Finală - Ashleigh Barty/Karolina Pliskova/Petra Kvitova.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














5524 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Obiectivul nu a fost nici Rogers Cup, (Marţi, 13 august 2019, 10:14)

    Susufler0 [utilizator]

    nu este nici Cincinnati ci openul american !

    PS. Mi-a spus mie Brica ! :))
    • +2 (2 voturi)    
      A dezvăluit (Marţi, 13 august 2019, 14:08)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      secretul lui Polichinelle :-)))

      Am fost convins de asta încă din dimineața abandonului!

      Ar fi (un vis) frumos, două GS într-un an!
      • 0 (2 voturi)    
        Sunt un pic rautacios cu tine si iti spun (Marţi, 13 august 2019, 15:38)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        ca mie , secretul asta al lui Polichinelle, privind castigarea anul acesta de catre Halep a US Open-ului mi l-a dezvaluit Brica azi pe la ora 10:00, in vreme ce tu l-ai descoperit dupa ora 11, cand a publicat HN un articol vis a vis de obiectivele Simonei ! :))))
        • +2 (2 voturi)    
          I don't think so! (Marţi, 13 august 2019, 16:15)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          And you'll find here the evidence:

          https://sport.hotnews.ro/stiri-tenis-23307720-simona-halep-avut-probleme-tendonul-lui-ahile-inca-primul-meci.htm

          Spre deosebire de tine nu am infornații „pe surse”, dar mă încred în intuiție :-)

          Hai Simona!
        • +1 (1 vot)    
          N-am fost eu (Marţi, 13 august 2019, 17:56)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          cu minusul!

          Îmi plac micile noastre cozerii.
          Ca să compensez am dat plus, deși am avut un contraargument solid la comment-ul tău.
          See you around ;-)
  • +1 (1 vot)    
    No problem ! I believe you ! (Marţi, 13 august 2019, 19:12)

    Susufler0 [utilizator]

    Satisfacem, te rog, o mica curiozitate : Cum iti ziceai inainte sa te redenumesti @comentatordiletant ?

    PS. Hai, Simona ! :)
    • +1 (1 vot)    
      Nu, nu sunt @srah :-( (Marţi, 13 august 2019, 21:44)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sorry for you, dacă asta ai crezut.

      Dar cum „hărjoneala voastră” se petrecea în spații publice, n-am putut să n-o bag de seamă și deh, metehnele bătrâneții, să mă amestec în ea (scuze dacă am fost inoportun).
      Și da, am folosit atunci termenul „cozerie”, și da, mărturisesc că l-am scos de la naftalină în speranța de a o provoca pe @srah - știu că era interesată de tenis.
      Cred că acest cuvânt ți-a stârnit curiozitatea - nu știai exact în ce context să-l pui.

      Hai, Simona.

      P.S. Nu am folosit niciodată alt nickname, am început să postez pe-aici de prin 2014, cu pauze mai lungi sau mai scurte, dar niciodată sub alt nume.
      • +1 (1 vot)    
        Oooo... Ai amintit de o persoana (Miercuri, 14 august 2019, 1:12)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        de-a dreptul deosebita iar lucrul asta ma face usor nostalgic, motiv pt care sa fii sigur ca eu am fost cel cu plusurile la comentariile tale !

        PS. Precis ca acolo unde ai doua plusuri, unul ti l-a dat @srah !

        PPS. Iar mie mi-a dat minus !

        PPPS. Pesemne ca atunci cand a plecat nu m-a luat in seama cand am rugat-o sa priveasca cerul in saptamana urmatoare, altfel ar fi vazut ceea ce au vazut toti gura casca , toti care apoi m-au asasinat cu telefoane la misto pana am dezactivat numarul.

        PPPPS. Hai, Simo ! Ne trebuie US Open ! :)
        • +1 (1 vot)    
          Poor you! (Miercuri, 14 august 2019, 13:16)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          E periculos să stârnești amintiri de genul ăsta - de regulă mă feresc, dar îndrăznesc să sper că ție ți-a priit această dulce-amară incursiune în trecut (unul destul de apropiat, cred).

          Nu știu ce-a fost pe cer în acea săptămână (nici nu știu de care săptămână e vorba), dacă vrei îi urâm împreună pe intrușii care n-aveau ce căuta între tine și @srah (sau între tine și cer), dar confesiunea ta mi-a stârnit mie nostalgii (tot de dată recentă) de altă natură - mai precis literare; o carte pe care am luat-o mai mult din politețe față de vânzător (de la un chioșc de ziare) s-a dovedit a fi cea care m-a impresionat cel mai mult din ultimul an (cunoșteam autorul, îl apreciam, dar nu mă mai așteptam la surprize din partea lui).

          P.S. Hai, Simona! Ai rămas singură pe baricade, în ceilalți ani aveai companie măcar la început de drum.
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-ai starnit o curiozitate pur literara ! (Miercuri, 14 august 2019, 14:11)

    Susufler0 [utilizator]

    Poti sa-mi spui despre ce autor e vorba si care este cartea lui care te-a surprins cand nu credeai ca vei mai putea fi surprins de vreo creatie a sa ?
    • +1 (1 vot)    
      Andrei Makine - (Miercuri, 14 august 2019, 14:49)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Viața unui bărbat necunoscut.

      Citisem deja 4 romane de-ale lui (inclusiv cel care i-a adus celebritatea, „Testamentul francez”) și consideram că e suficient. Am alți autori pe lista de așteptare (poate mai titrați /prezenți în recenziile revistelor literare) din care n-am citit (mai) nimic, am multe cărți cumpărate și care-și așteaptă rândul să fie citite. Dar m-am oprit într-o seară la un chioșc mai puțin familiar mie, să-mi iau Dilema. Vânzătorul cocheta cu florile din chioșcul alăturat, la răcoare, dar a venit și m-a întrebat ce doresc - nu mai avea revista, spre dezamăgirea mea. Nu era mult după joi, teoretic ar fi trebuit s-o găsesc, dar mă aflam într-o zonă unde zburdă floarea intelighenției - pe lângă Universitate. Mi-a părut rău că l-am deranjat de pomană, mi-am rotit privirile să văd ce-aș putea lua în loc și cartea lui Makine a ieșit pe locul eligibil. Cum n-aveam Dilemă (deși de dileme nu duc lipsă), am început s-o citesc în tramvai... și n-am mai citit altceva până nu am terminat-o. (Evident, a doua zi mi-am găsit Dilema la mall - acolo stă o săptămână).
      • +1 (1 vot)    
        Andrei Makine ! (Miercuri, 14 august 2019, 17:50)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        Spre rusinea mea (suna un pic ipocrit dar asta-i adevarul !), nu-l cunosc, n-am citit nimic de el ! Oricum este remarcabil faptul ca un om care si-a scris cartea ce-l defineste in 1996, reuseste sa atraga cu scrieri noi, dupa doua decenii si mai bine! Despre Testamentul francez am auzit la vremea respectiva la nivel de discutie pretioasa purtata intre niste "cunoscatori", s-o zic mai pe sleau , snobi, dar poate si pt faptul ca era laudata de niste neaveniti, precum si din cauza faptului ca lista mea cuprindea pe langa autori contemporani si o serie de titluri pe care doream sa le recitesc, m-au facut sa uit rapid de acest bestseller.
        Timpul nu prea mai are rabdare cu noi si ingramadeste fel si fel de intamplari cu talc si fara, pe care pana le descalcim ca sa vedem care merita traita si care nu, ne trezim ca lista cartilor necitite creste iar anii nostri se imputineaza ! Iar faptul ca au patit-o si altii mai breji ca noi pe mine unul nu ma linisteste !

        PS. Poftim acum mai vine si meciul Simonei, parca vrand sa imi dea dreptate si sa toarne sare peste rana !

        PPS. Dar ce pot sa fac altceva decat sa strig, "HAI, SIMONA !"
        • 0 (0 voturi)    
          Nu e tocmai nouă, (Miercuri, 14 august 2019, 21:52)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          la noi a fost tradusă inițial prin 2009.
          Ce am citit eu este o reeditare.

          Știai că, exilat rus în Franța dinainte de '89, a dus la început o existență precară și, pentru a „pătrunde pe piața literară”, și-a prezentat primele două romane (pe care le-a scris direct în franceză) ca fiind traduse din limba rusă?
          Acum e printre „nemuritori” (les immortels) - membru al Academiei Franceze.
          • +1 (1 vot)    
            Frumoasa gaselnita ! :))) (Joi, 15 august 2019, 2:17)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

            Si-a facilitat cariera, altfel cine stie ce se putea intampla ! Ramanea un biet muritor !

            PS. Imi place ! :))

            PPS. Off topic (!!!) : Ce zici de Simona ? Acum e o campioana adevarata ! Chiar si cand nu e in forma fizica, de joc, etc, ea nu pierde la cele inferioare ei ca valoare !:))
            • 0 (0 voturi)    
              De fapt ai readus discuția on topic :-). (Joi, 15 august 2019, 11:38)

              comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              La o casă de pariuri, ce cotă ar avea probabilitatea ca o discuție pe un forum de tenis să divagheze către literatura universală?

              Cât despre Simona, a câștigat până acum trei mari bătălii cu ea însăși: cu sânii (sau a curajului), cu înălțimea (sau a handicapului fizic) și, în sfârșit, cu psihicul - asta a fost cea mai grea. (Mi se pare o ființă fragilă - în sensul în care fragilitate înseamnă sensibilitate, impresionabilitate, așteptări prea mari - de unde teama de eșecuri. Nu teama de EȘEC, ci de eșecuri - de eșecurile cotidiene, o dublă greșeală când chiar n-ai nevoie de ea, o partidă pierdută la o adversară net sub valoarea ei - toate astea o destabilizează și rezultatul ar putea fi dezastruos, ceea ce e egal cu EȘECUL. De aceea a fost vital să învețe să-și ierte eșecurile, să nu se lase intimidată de spectrul greșelilor mai vechi sau mai recente - iar în privința asta Darren și terapeuta aceea din SUA au avut un rol esențial)
              Din fericire 3 e o cifră magică, 3 bătălii câștigate pot însemna un război câștigat; sau poate nu, poate vor mai fi bătălii - coborâșuri și suișuri, dar acum știe cum să le gestioneze.

              Deci da, Simona va avea în continuare un cuvânt de spus în WTA.

              Imediat după Wimbledon „bârfeam” în familie despre tenis - toți ai mei păreau convinși că urmează US Open pentru Simona - anul ăsta. Eu am zis că m-aș mulțumi și cu strategia de până acum - un GS pe an. Dar musai le vreau pe toate pentru ea!
              • 0 (0 voturi)    
                Evident ! :)) De aceea am si tratit (Joi, 15 august 2019, 13:02)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

                dupa chestia ilogica trei semne vesele de exclamare ! Cred ca ar avea sanse bune cata vreme ar pleca de la o partida epica precum a fost finala din 2008 de la Wimbledon dintre Federer si Nadal. Un fel de Iliada acea partida ! In ceea ce o priveste pe noua Simona pare ca avem de a face cu un alt om. Stapan pe sine ! Trairile ii sunt in continuare intense dar reuseste sa si le domine intr-un mod aproape imperial ! Doar sa o vezi cum intra in noaptea asta pe teren cu Madison Keys : precum o invingatoare. Iar Madison va fi invinsa inca inainte de a incepe partida !

                PS. Dar parca era vorba ca discutam despre tenis off topic ! :))))

                PPS. Cu ani in urma cumparam muribundul Cotidian pt cartea pe care o vindea la pachet.(Literatura universala contemporana) A dat faliment ziarul, s-a terminat si cu cartile pe care le vindea, marea majoritate interesante. Dar inca mai am in biblioteca culcate in afara raftului vreo 7-8 la care tot incerc sa ajung si nu reusesc precum mi-as dori ! :)

                PPPS. O parte din vina o poarta chiar... Simona ! :))))
                • +1 (1 vot)    
                  Sigur, pune-i și asta în cârcă! :)))) (Joi, 15 august 2019, 13:32)

                  comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Tu mai lipseai cu „reproșurile”.

                  Pentru la noapte am două îngrijorări - prima că aseară și-a masat piciorul în timpul meciului, a doua că pe Madison o întâlnește la o oră inconfortabilă pentru Simona. Sper că lucrurile aste nu vor avea o prea mare importanță în economia meciului, Keys nu pare chiar pe val acum.

                  P.S. Ce-ai zice să ne mutăm pe urmă pe live-textul acelui meci? S-or fi plictisit și moderatorii HN să tot revină la acest articol din cauza noastră :)
                  • +1 (1 vot)    
                    Pai daca tot s-au imputinat haterii (Joi, 15 august 2019, 14:50)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

                    pana aproape de extictie m-am gandit sa compensez cumva ! Si pt ca de "meseria" ei e cam greu sa te iei in momentul acesta, macar sa o facem vinovata de ceva ! In ceea ce o priveste pe Keys, cum spuneam, ea intra cu psihicul mototolit, cam cum patea Simona pana acum ceva vreme cand afla ca urmeaza sa joace cu Serena.. Oricum, sper ca a noastra sa nu mai aiba parte chiar de ghiulele, precum bombele alea plate slobozite din racheta de rusoaica ! :)))

                    Svitolina i-ar face un mare bine Simonei daca ar pierde in seara asta (sau cand joaca) pt ca atunci as fi convins ca Simo se retrage din turneu pt a se proteja in vedera US Openului ! Doar Svitolina ii mai poate lua Simonei locul 4 in clasamentul WTA si prin aceasta implicit si o tragere la sorti mai favorabila pt ultimul GS al anului ! Sunt convins ca asta o mana in lupta in acest turneu pe Halep iar nu dorinta riscanta a trofeului care ar putea veni, cum sugerezi, cu o agravare a problemelor tendonului.

                    PS. Foarte buna ideea ta cu mutarea ! See you later then ! :)
                    • 0 (0 voturi)    
                      Bad news! (Joi, 15 august 2019, 15:53)

                      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                      Nu știu dacă vei mai intra aici să citești, dar organizatorii „i-au făcut-o” Simonei - meciul Svitolinei e după. Deci la noapte va trebui să dea totul.
                      • +1 (1 vot)    
                        Mie nu-mi place sa nu raspund (Vineri, 16 august 2019, 4:30)

                        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

                        In cazul de fata nu ar fi politicos ! A incercat sa dea totul. Imi place ca s-a luptat cu darzenie. Acum speranta e in Kenin !
  • +1 (1 vot)    
    Am uitat sa adaug PS-ul dar mi se iarta ! (Miercuri, 14 august 2019, 14:13)

    Susufler0 [utilizator]

    Mai sunt doa 4 ore pana cand o va invinge pe rusoaica ! :))))
    • +1 (1 vot)    
      Me too :o) (Miercuri, 14 august 2019, 14:50)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ținem pumnii!
  • +2 (2 voturi)    
    Greu, foarte greu 1 Se vede ca nu e in apele ei (Miercuri, 14 august 2019, 19:36)

    Susufler0 [utilizator]