Simona Halep, locul 4 mondial, va juca direct în turul doi la Cincinnati, cu învingătoarea din meciul dintre rusoaica Ekaterina Alexandrova şi spaniola Carla Suarez Navarro.

Halep şi Alexandrova, locul 48 mondial, nu s-au mai întâlnit în circuitul WTA.

În întâlnirile cu Suarez Navarro, locul 26 WTA, Halep conduce cu scorul de 7-5, potrivit News.ro.

Rămâne însă de văzut dacă Simona va putea evolua la Cincinnati, după ce aceasta a fost nevoită să abandoneze în timpul partidei din sferturile Rogers Cup din cauza unei accidentări la tendon. După 20 de minute, Halep era condusă cu 4-0 în primul set însă a reuşit să egaleze, dar a pierdut setul cu 4-6, după 46 de minute. Apoi, jucătoarea română a decis să se retragă, după ce a cerut intervenţia medicului, ea acuzând dureri la un tendon.

"Am avut probleme la tendonul lui Ahile încă de la primul meci aici. Astăzi am simţit asta mai mult, de aceea am decis să abandonez", a spus Halep.

Petra Kvitova (6) vs Maria Sakkari/Camila Giorgi

Halep a jucat de trei ori finala la Cincinatti şi a pierdut de fiecare dată.

"Western & Southern Open" are loc la Cincinnati, face parte din categoria Premier 5, are premii totale în valoare de $2,944,486 și se dispută în perioada 12-18 august. Pe tabloul principal sunt 64 de jucătoare, iar suprafața de joc este hard. Primele patru favorite sunt Ashleigh Barty, Naomi Osaka, Karolina Pliskova și Simona Halep.

Simona Halep: "Am avut probleme la tendonul lui Ahile încă de la primul meci"