​Ashleigh Barty, principala favorită a turneului Rogers Cup de la Toronto, a fost eliminată în turul al doilea. Sofia Kenin (SUA, 29 WTA) s-a impus cu (5)6-7, 6-3, 6-4, după o oră și 56 de minute de joc.

Condusă cu 4-2 în primul set, australianca a făcut rebreak-ul la 5-4 și a controlat tiebreak-ul (a început cu două minibreak-uri). Americanca a început foarte bine și setul secund, a avut 4-0, însă Barty a recuperat ambele break-uri. Kenin și-a revenit, a câștigat din nou pe serviciul lui Ash și a împins partida în decisiv. Povestea s-a repetat, Sofia a avut 4-1 după ce a făcut două break-uri, Barty a redus din diferență, a salvat trei mingi de meci (la 5-3 pentru adversară), însă nu a mai putut face față în game-ul următor.

Pentru Kenin urmează duelul cu învingătoarea partidei dintre Victoria Azarenka (Belarus, 39 WTA) și Dayana Yastremska (Ucraina, 33 WTA).

Tot marți au părăsit competiția favorite precum Anastasija Sevastova (11 WTA / (5)6-7, 2-6 vs Shuai Zhang) și Venus Williams (4-6, 2-6 vs Carla Suarez Navarro).

Zhang Shuai (China) vs Anastasija Sevastova (Letonia/N.10) 7-6(5), 6-2

Iga Swiatek (Polonia) vs Ajla Tomljanovic (Australia) 4-1 (abandon)

Tatjana Maria (Germania) vs Saisai Zheng (China) 6-3, 6-4

Rogers Cup are loc un an la Montreal și unul la Toronto, face parte din categoria Premier 5, are premii totale în valoare de $2,830,000 și se dispută în perioada 5-11 august. Pe tabloul principal sunt 64 de jucătoare, iar suprafața de joc este hard. Primele patru favorite sunt Ashleigh Barty (eliminată în turul al doilea), Naomi Osaka, Karolina Pliskova și Simona Halep. Jucătoarea noastră este de altfel campioana en-titre (a câștigat titlul în 2018).